Niepozorna aktualizacja zmieniła Microsoft Surface Duo w małą konsolkę do gier

Xbox nigdy nie miał prawdziwej kieszonkowej konsolki w swojej historii. Powstałą w ten sposób lukę stara się załatać nowa aktualizacja dla Surface Duo. Dzięki niej, smartfon wygląda teraz jak Nintendo 3DS.

To jak Nintendo z grami na Xboksa

Odkąd tylko Microsoft zdradził, że usługa grania przez chmurę xCloud będzie dostępna na urządzeniach z Androidem, wielu zaczęło się zastanawiać, jak sprawa będzie przedstawiać się na Surface Duosmartfonie, w którym zastosowano dwa ekrany. Jeden z nich aż się prosi o wykorzystanie w formie kontrolera z dotykowymi przyciskami – i właśnie to zrobił dziś Microsoft.

Aplikacja Xbox Cloud Gaming (xCLoud) na Androida została dziś zaktualizowana i wprowadza obsługę dwóch ekranów dla Surface Duo. Dzięki niej, można podzielić zadania między dwa wyświetlacze smartfona – jeden zajmie się wyłącznie wyświetlaniem ekranu gry, a przyciski dotykowe zostaną przeniesione na dolny ekran, przybierając formę wirtualnego kontrolera.

Ostatecznie, Surface Duo wygląda trochę jak Nintendo 3DS, którego cechą charakterystyczną był dodatkowy, aktywny ekran. Trudno nie przecenić takiego rozwiązania. Ci, którzy przywykli do grania mobilnego wiedzą, jak niewygodne może być sterowanie dotykowe, którego przyciski zajmują pół ekranu gry. Rzecz jasna, najwygodniejsze w połączeniu ze sprzętami mobilnymi, jest wyposażenie się w klasycznego pada, ale często kłóci się to z ideą mobilnego gamingu – po co targać ze sobą masywy kontroler, skoro może nim zostać smartfon?

Sterowanie dotykowe jest już dostępne dla ponad 50 gier obecnych w xCloud. W ten sposób można grać w tytuły o złożoności graficznej, nieosiągalnej dla smartfonów, a mimo to wciąż czerpać radość z rozgrywki. Pozostaje tylko kwestia podłączenia się do wystarczająco wydajnej sieci…

Microsoft Surface Duo
Microsoft Surface Duo (źródło: Microsoft)

Ulepszenia Xbox Cloud Gaming dla Surface Duo obejmują nie tylko wprowadzenie wirtualnego gamepada, ale także ułatwienia przeglądania zawartości czy poruszania się po menu aplikacji – wszystko z uwzględnieniem dodatkowego ekranu smartfona.

Odpowiednia aktualizacja już jest dostępna z poziomu sklepu Google Play. Aż szkoda, że Surface Duo w Polskiej dystrybucji nie istnieje, a w Europie jest tak nieprzyzwoicie drogi.