Microsoft może po raz kolejny przejąć Nokię. Nie chodzi jednak o smartfony

Różnego rodzaju fuzje czy przejęcia nie są niczym nowym w technologicznym świecie. Niektóre z nich mogą być jednak bardzo zaskakujące. Właśnie tak brzmią najnowsze informacje, mówiące o tym, że Microsoft jest silnie zainteresowany przejęciem Nokii, jednak tym razem w nieco innym kontekście.

Microsoft ponownie przejmie Nokię?

Najnowsze informacje dostarczone przez dziennik Forbes, który powołuje się na firmę statystyczną CCS Insight, mówią o tym, że Microsoft ponownie rozważa przejęcie Nokii. Ta druga kojarzy nam się głównie ze smartfonami, jednak w tym przypadku nie o nie chodzi.

Według prognoz statystyków na rok 2021, Nokia ma zostać kupiona przez jedną z największych technologicznych firm. W kontekście tego przejęcia wymieniane są głównie Intel oraz wspomniany już wcześniej Microsoft. Gigant z Redmond miał już koneksje z fińską firmą, kiedy w 2013 roku przejął za 7 miliardów dolarów wydział smartfonów Nokii. Jak wszyscy dobrze wiemy, to połączenie spaliło na panewce i Microsoft zdecydował się na odsprzedanie aktywów w 2015 roku, co poskutkowało masowymi zwolnieniami w liczbie aż 18000 pracowników.

Jednak tym razem chodzi o coś innego. Wcześniej informowaliśmy o tym, że Nokia pomoże firmie z Redmond w pracach nad IoT czy Sztucznej Inteligencji. Teraz Microsoft jest wymieniany jako główny faworyt do przejęcia Nokii, jednak nie chodzi o smartfony, a o pracę nad infrastrukturą sieciową. Wpływ na taką decyzję ma mieć m.in. „ban” ze strony USA na współpracę z Huawei w tym zakresie.

Nokia może ponownie rozpocząć współpracę z Microsoftem, jednak tym razem nie chodzi o smartfony
Nokia może ponownie rozpocząć współpracę z Microsoftem, jednak tym razem nie chodzi o smartfony

Dodatkową ciekawostką w tej całej sytuacji może być umowa, jaką Nokia podpisała z największą brytyjską firmą telekomunikacyjną BT, na dostawę swojego sprzętu.

Wiele osób w Nokii może obawiać się podobnych ruchów, patrząc na nieudaną próbę detronizacji Androida i iOS przez Windows Phone, jednak w tym przypadku sytuacja może być trochę inna. Nokia ma swoje umowy i rozwiązania, które pozwalają jej już teraz utrzymać się na rynku telekomunikacyjnym. Współpraca z Microsoftem mogłaby tylko pomóc, a i amerykańskiej stronie przyniosłaby dużo korzyści.