Microsoft Edge na Androida przechodzi na wersję 64-bitową

Do przeglądarki Google Chrome, dedykowanej dla systemu Android, wkrótce dołączy kolejna korzystająca z architektury 64-bit. Microsoft Edge w nowej wersji jest już dostępny w wersji beta.

Nowa architektura, większe możliwości

Do Sklepu Google Play właśnie trafiła aktualizacja przeglądarki Microsoft Edge w wersji rozwojowej. Oznaczone numerem 77.0.3865.116 wydanie pozwala na wykorzystanie pełni możliwości procesorów wspierających architekturę 64-bit, czyli zdecydowanej większości nowych konstrukcji, jakie pracują w smartfonach z Androidem.

Microsoft Edge
fot. Microsoft

Niestety, możliwość skorzystania z wersji 64-bit dostępna jest wyłącznie dla użytkowników systemu Android 10, czyli, biorąc pod uwagę fragmentację Androida, stosunkowo niewielkiego grona użytkowników. Jeżeli jednak jesteś tym szczęśliwcem, którego smartfon został wydany z systemem Android 10 bądź otrzymał aktualizację do niego, możesz już teraz skorzystać z przewagi, jaką zapewnia wykorzystanie nowszej architektury.

W benchmarku Octane 2.0 wersja 64-bitowa osiąga niespełna 2000 punktów więcej od 32-bitowej, co powinno odczuwalnie przełożyć się na większą płynność w wyświetlaniu stron przez przeglądarkę internetową.

Microsoft Edge – intrygująca alternatywa

Przeglądarka Microsoft Edge w wersji dla systemu Android to ciekawa alternatywa dla najczęściej użytkowanego Google Chrome czy przeglądarki dostarczanej przez producenta urządzenia. Jako że korzysta z tego samego silnika, co Chrome, osiąga zbliżoną wydajność, a dodatkowe funkcje, takie jak mechanizm blokady reklam, możliwość synchronizacji z przeglądarką stacjonarną czy przejrzysty interfejs sprawiają, że z pewnością jest programem wartym wzięcia pod uwagę.

Gdy tylko do Sklepu Google Play trafi stabilna wersja 64-bitowa, stanie się to kolejnym powodem, dla którego warto będzie przyjrzeć się produktowi Microsoftu.

Microsoft Edge
Microsoft Edge fot. Microsoft

Wybór przeglądarek dla systemu Android, mimo absolutnej dominacji Chrome, jest dość spory. Do dyspozycji dostajemy chociażby mobilne odpowiedniki programów znanych z komputerów stacjonarnych, takich jak Mozilla Firefox, Opera czy omawiany Microsoft Edge. Jest też skoncentrowany na bezpieczeństwie Brave.

Dysponując chwilą wolnego czasu, warto sprawdzić, czy używana obecnie przeglądarka jest tą optymalną i dać szansę konkurencji. Microsoft Edge, zwłaszcza w wersji 64-bit, z dużą dozą prawdopodobieństwa ją wykorzysta. To naprawdę fajna przeglądarka, która teraz ma szansę stania się jeszcze lepszą.