(fot. Mercedes-Benz)

Mercedes zapowiada luksusowego EQS i inne samochody elektryczne

Dopiero co zobaczyliśmy klasę S, a Mercedes już zapowiedział nadciągającą elektryczną rewolucję w ofercie. Producent ze Stuttgartu zamierza wprowadzić kilka nowych, w pełni elektrycznych modeli.

Nowa platforma dla elektryków

Jak podaje Mercedes, nowa generacja aut elektrycznych składająca się m.in. z luksusowych samochodów, będzie oparta na skalowalnej architekturze, która może być stosowana we wszystkich seriach modelowych. Umożliwia ona budowanie zarówno kompaktowych sedanów, jak i dużych SUV-ów.

Mercedes EQ – testy.
(fot. Daimler)

Nowa architektura zadebiutuje już w przyszłym roku. Posłuży ona do zbudowania luksusowej limuzyny EQS, będącej elektrycznym odpowiednikiem klasy S, a także topowego SUV-a. W planach są jeszcze modele EQE i EQU SUV oraz bardziej kompaktowe EQA i EQB. Ponadto, do oferty ma dołączyć w pełni elektryczny minivan EQV.

Mercedes EQS na ostatnim etapie testów

Ola Källenius, podczas jednego ze spotkań z akcjonariuszami, poinformował, że topowy przedstawiciel rodziny EQ, czyli limuzyna EQS, ma zapewniać naprawdę imponujący zasięg. Celem Mercedesa jest bowiem zapewnienie do 700 km na jednym ładowaniu.

Mercedes EQ – testy.
(fot. Daimler)

Dziś dowiedzieliśmy się, że EQS przechodzi ostatnie testy na drodze do dojrzałości produkcyjnej, m.in. w Centrum Testów i Technologii w Immendingen. W ramach prowadzonego programu testowego, elektryczna limuzyna sprawdzana jest także bardziej ekstremalnych warunkach – zimowych w Skandynawii i upale na terenach Europy Południowej i Afryki.

EQS pokonał już ponad dwa miliony kilometrów testowych od upałów w Afryce Południowej do zimna w północnej Szwecji. EQS będzie Klasą S wśród pojazdów elektrycznych. W związku z tym przechodzi on tak samo wymagający program rozwojowy, jak każdy inny pojazd, który ma zaszczyt dumnie nosić trójramienną gwiazdę. Ponadto odbyło się kilka testów. szczególnie dla samochodów elektrycznych, które obejmują ważne priorytety rozwojowe, takie jak zasięg, ładowanie i wydajność.Christoph Starzyński, wiceprezes ds. architektury pojazdów elektrycznych w Mercedes-Benz i odpowiedzialny za pojazdy EQ

Mercedes EQS do sprzedaży trafi w 2021 roku. Warto dodać, że niemiecki producent chce, aby samochody zelektryfikowane, w tym pojazdy w pełni elektryczne i hybrydowe typu plug-in, stanowiły ponad połowę oferty już do 2030 roku.