MediaTek próbuje zaskoczyć Qualcomma swoim pierwszym procesorem z wbudowanym 5G

MediaTek przestał być popularnym wyborem producentów smartfonów, jeśli chodzi o dobór procesorów do wydajniejszych smartfonów. W Chinach i Indiach układy te są jednak nadal powszechnie spotykane – zwłaszcza w urządzeniach ze średniej i niskiej półki cenowej. Chcąc jednak nawiązać równą walkę z Qualcommem, MediaTek musi się bardziej postarać. Przejawem dobrych chęci jest zapowiedź nowego procesora z wbudowanym modemem 5G.

Technicznie rzecz ujmując, pierwsza partia smartfonów z obsługą 5G jest już dostępna. Na wybranych rynkach sprzedawany jest przecież Samsung Galaxy S10 5G czy LG V50 ThinQ. Jednak odpowiedzialny za łączność 5G modem nie jest wbudowany w każdą sztukę procesora Snapdragon 855, na których działają te urządzenia. By osiągnąć wysokie prędkości pobierania, potrzebny jest specjalny model Snapdragon X50.

I tu wkracza MediaTek, który zamierza wprowadzić na rynek procesor typu „wszystko w jednym”, a więc zawierającym w sobie CPU, jednostkę graficzną oraz zintegrowany modem 5G. Ten ostatni element umożliwi pobieranie i wysyłanie danych z szybkością odpowiednio 4,7 i 2,5 Gb/s w miejscach, gdzie infrastruktura telekomunikacyjna będzie mogła świadczyć takie usługi gdzieś na początku 2020 roku. Modem Helio M70 będzie w stanie bezproblemowo przełączać się z 5G na 4G i 3G, a nawet – w razie potrzeby – na 2G, aby zapewnić optymalne działanie internetu.

Nienazwany jeszcze procesor wydaje się być flagową propozycją MediaTeka, z wykorzystaniem nowych rdzeni Cortex-A77 i grafiką Mali-G77. To świeża sprawa, bo ARM ogłosiło wprowadzenie ich na rynek dopiero dwa dni temu. Chipset produkowany będzie w tym samym procesie litograficznym, co Snapdragon 855, czyli 7 nm. Pełna specyfikacja platformy mobilnej „MediaTek 5G SoC” będzie ujawniona w nadchodzących miesiącach, ale już teraz mówi się o „najbardziej zaawansowanej jednostce przetwarzania AI”, dzięki której będzie możliwe usuwanie rozmycia obrazu w wykonanych zdjęciach.

Jeśli chodzi o terminy, to MediaTek przekonuje, że producenci smartfonów uzyskają dostęp do próbek nowego procesora w trzecim kwartale 2019 roku, co powinno pozwolić na wprowadzenie produktów w wersji komercyjnej „do pierwszego kwartału 2020 roku”.

Podsumowując, MediaTek raczej nie weźmie szturmem rynku półprzewodników, ale szybkie układy z modemem 5G to coś, czego będą potrzebowały przystępne cenowo flagowce przyszłego roku. Konkurencja na tym polu będzie naprawdę duża, więc dobrze, że tajwański producent układów zamierza wystawić w wyścigu własnego konia.

 

źródło: MediaTek przez Phone Arena