MediaTek musiał skorzystać z pomocy Intela, ale ma już swój pierwszy modem 5G dla laptopów

MediaTek i Intel przez ostatnie miesiące pracowali ramię w ramię, by dostarczyć na rynek modem 5G dla laptopów. Udało się – model T700 może swobodnie być montowany w lekkich notebookach wymagających dostępu do sieci nowej generacji.

Intel potrzebuje MediaTeka, by być obecnym na rynku 5G

Intel i MediaTek zaanonsowali partnerstwo pod koniec listopada ubiegłego roku. Jego celem miało być stworzenie modemu 5G, który nadawałby się do montażu w nowoczesnych ultrabookach. Po kilku miesiącach prac, mamy jej pierwsze efekty.

Dziś ogłoszono, że MediaTek T700 przeznaczony będzie do użytku z laptopami korzystającymi z nowej generacji procesorów Intela. Producent układów scalonych dla komputerów pracuje obecnie nad integracją tego podzespołu w wiodących systemach, tak by nowy modem mógł działać na przykład w notebookach z Windowsem 10.

Modem jest zdolny polegać na dwóch standardach przesyłania informacji jednocześnie: przez sieci 4G LTE oraz 5G. Może także przełączyć się wyłącznie w tryb 5G, jeśli to konieczne. MediaTek podkreślał przy okazji premiery, że T700 jest bardzo energooszczędny. Gdy to tylko możliwe, optymalizuje zużycie energii, dynamicznie dobierając załączanie się bardziej wymagających elementów modemu.

Szef MediaTeka, Joe Chen, prezentujący modem T700 5G

Będzie konkurencja na rynku laptopów z 5G

Zapewne jeszcze dużo czasu minie, zanim technologia 5G się upowszechni, a co za tym idzie – zanim naprawdę będziemy mogli wybierać między laptopami z modemami dostosowanymi do szybkich sieci. Już teraz wiadomo jednak, że ich producenci sprzętu nie będą skazani wyłącznie na modemy 5G od Qualcomma. Takimi dysponować będą na przykład zapowiedziane już laptopy od Della, HP czy Lenovo.