Mediatek Helio P10 będzie mocnym układem dla urządzeń ze średniej półki

Osiem rdzeni ARM Cortex A53 2GHz i grafika nowej generacji, ARM Mali T860MP2

Tajwańczycy jako pierwsi zaprezentowali ośmiordzeniowy procesor mobilny, a niedługo na rynku pojawią się urządzenia z dziesięciordzeniowymi układami ich autorstwa. Niedawno poznaliśmy moc, jaką będzie oferował nowy SoC Mediateka. Chodzi dokładniej o Helio P10, który jest stworzony z myślą o urządzeniach ze średniej półki i ma zapewnić wydajność porównywalną ze Snapdragonami serii 600 czy też pierwszymi modelami rodziny 800.

Mediatek Helio P10, znany również pod nazwą kodową MT6755, został wyposażony w osiem rdzeni ARM Cortex A53 o maksymalnej częstotliwości taktowania 2GHz. Pod tym względem będzie porównywalny z X10, który znajdziemy w np. Meizu MX5. Jednak najważniejszą zmianą w nowym układzie jest GPU. Teraz Tajwańczycy postanowili postawić na ARM Mali T860, dokładniej pisząc w wersji dwurdzeniowej, oferującym odczuwalnie większą moc obliczeniową.

Z tego powodu, nie mogło zabraknąć bezpośredniego porównania do ARM Mali T760MP2. W praktyce nowsza wersja jest o 20 procent wydajniejsza przy jednoczesnym zmniejszonym zużyciu energii (podobno do 70 procent). Niestety całość została wykonana w procesie technologicznym 28 nanometrów. Cóż, minimalizacja kosztów produkcji jest zrozumiałym zjawiskiem, ale Tajwańczycy powinni powoli przechodzić na mniejszy proces (Helio X20 powstaje już w 20 nm).

helio-p10-mediatek-1

Helio P10 obsłuży aparaty o maksymalnej rozdzielczości 21 Mpix, wyświetlacze Full HD oraz LTE Cat. 6 (pobieranie danych do 300 Mbps, a wysyłanie 50 Mbps). Pierwszych urządzeń z tym Mediatekiem możemy spodziewać się pod koniec tego roku lub na początku 2016 – niewątpliwie Tajwańczycy udowadniają, że nie bez powodu są bardzo popularni w „średniakach”.

źródło: GFXBench przez mydrivers,  WCCF Tech