Ważne

Mediatek pokazał nowe 64-bitowe procesory: Helio X i Helio P

Dotychczas Mediatek był znany tylko i wyłącznie jako dostawca jednostek centralnych do najtańszych urządzeń mobilnych. Jednak wszystko się zmieniło wraz z wprowadzeniem ośmiordzeniowych procesorów, które znajdują zastosowanie nawet w droższych smartfonach bardziej znanych producentów. Dlatego też Tajwańczycy przygotowali kolejną generację układów z ośmioma rdzeniami: Helio X i Helio P.

Podobnie jak w przypadku poprzednich modeli, tutaj również zastosowano 64-bitowe rdzenie ARM Cortex A53 (28nm), które są taktowane zegarem 2,2 GHz. W przyszłości mają zostać zastąpione przez Cortex A72 w mniejszym procesie technologicznym (20nm). Sporej poprawie uległ układ graficzny, dzięki któremu nowości Mediateka mają pozwolić na wysoką częstotliwość odświeżana obrazu – do 120 Hz. W dodatku MT6795W (zwany również Helio X10) pozwoli na nagrywanie materiałów wideo w 4K i filmów w spowolnionym tempie w 480 klatkach na sekundę.

Moim zdaniem Mediatek wykonał olbrzymi postęp – teraz zagraża nawet firmie Qualcomm, której układy aktualnie królują w urządzeniach mobilnych. I nie można się temu dziwić. Mamy tu bowiem sporą moc obliczeniową w tanim układzie.

Pierwsze urządzenia z nowymi procesorami Mediateka mają zadebiutować już w drugim kwartale bieżącego roku.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona