Odgrzewany wafel. MediaTek Helio G95 to próba sprzedania Helio G90T po raz drugi

Odgrzewany wafel. MediaTek Helio G95 to próba sprzedania Helio G90T po raz drugi

Producenci procesorów ostatnio niespecjalnie się wysilają. Niektóre z „nowych” procesorów to tylko inaczej nazwane konstrukcje z ubiegłego roku. Jest tak w wypadku MediaTeka Helio G95.

MediaTek Helio G95 to praktycznie Helio G90T

Helio G90T ma już jakiś rok, więc MediaTek zaplanował prezentację jego następcy. Sęk w tym, że Helio G95 trudno tak nawet nazwać. To właściwie przetaktowany procesor sprzed roku, i nic więcej.

Wydajność chipsetu graficznego Mali G76 MC4 (900 MHz) określono na wyższą od Helio G90T (z Mali-G57 MC4) o… całe 5 procent. Taka różnica zakrawa na żart i trudno nawet nazwać to specjalnym postępem, zwłaszcza, że reszta nie uległa żadnym zmianom.

Helio G95 wytwarzany jest w procesie litograficznym 12 nm. Wyposaża się go w dwa rdzenie Cortex-A76 o taktowaniu 2,05 GHz oraz sześć rdzeni Cortex-A55 pracujących z częstotliwością 2,0 GHz. Obsługuje maksymalnie 10 GB LPDDR4x RAM oraz pamięć UFS 2.1.

Odgrzewany wafel. MediaTek Helio G95 to próba sprzedania Helio G90T po raz drugi

Procesor współpracuje z wyświetlaczami FullHD+ o częstotliwości odświeżania do 90 Hz oraz aparatami fotograficznymi o matrycach 64 Mpix z możliwością nagrywania wideo w 4K (30 kl./s). Z modułów łączności wciąż zapewniane jest wsparcie dla Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0 i LTE.

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

Pierwszy smartfon z Helio G95 zobaczymy już pojutrze – procesor pojawi się w specyfikacji Realme 7.

Producentom procesorów się nie chce

Procesor Helio G95 to tak naprawdę Helio G90T. Nie zmieniając w procesie produkcyjnym właściwie nic, MediaTek z powodzeniem będzie sprzedawał chipset z ubiegłego roku do nowych smartfonów.

Nie tylko Chińczycy lecą w kulki. Wczoraj informowaliśmy Was o premierze Snapdragona 732G od Qualcomma. Zastosowano tu ten sam wybieg – nowy układ to tak naprawdę ubiegłoroczny Snapdragon 730.

I tak się kręci biznesy, moi drodzy.