Nareszcie nie zgubisz legitymacji – już we wrześniu wystartują testy mLegitymacji szkolnej i studenckiej | Tabletowo.pl

Nareszcie nie zgubisz legitymacji – już we wrześniu wystartują testy mLegitymacji szkolnej i studenckiej

Dołącz do dyskusji 0

Nie wiem jak u Was, ale wśród moich znajomych legitymacje szkolne miały dziwny nawyk gubienia się w najbardziej potrzebnym momencie. Rozwiązaniem tego problemu (a przy okazji także wielu innych) może być elektroniczna wersja tego dokumentu, nad którą właśnie pracuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Moja legitymacja jest w stanie… opłakanym. Powodów tego stanu rzeczy jest wiele, ale przede wszystkim dokument ten jest wykonany z kiepskiej jakości papieru, co negatywnie wpływa na jego trwałość. Dodatkowo, legitymacja była jedynym dokumentem tożsamości, uprawniającym mnie do korzystania z biletu miesięcznego. Z tego powodu musiałem niemalże codziennie po dwa razy wyjmować ją i chować.

Na szczęście Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad rozwiązaniem tego typu problemów i, jak na razie, podjęło współpracę z dwiema siedleckimi szkołami (Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 oraz Szkołą Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 3) oraz tamtejszym Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym. To właśnie uczniowie tych placówek będą testowali mLegitymacje, czyli elektroniczne wersje legitymacji szkolnych oraz studenckich.

Pilotaż projektu mLegitymacje ma rozpocząć się we wrześniu 2018 roku, jednak już teraz wybrana grupa uczniów i studentów testuje to rozwiązanie. Ma to na celu wyłapać początkowe błędy, aby uniknąć ich po rozpoczęciu pilotażu od początku nowego roku szkolnego. Ministerstwo Cyfryzacji podjęło również współpracę z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w podwarszawskim Halinowie.

Aby móc skorzystać z przywoływanego tutaj rozwiązania, wymagany jest smartfon z systemem Android 6.0 Marshmallow lub nowszym. Niestety, z iOS nie przewidziano kompatybilności, przynajmniej na razie, w fazie wstępnych testów. Co ważne, docelowo mLegitymacje mają być tak samo pełnoprawne, jak ich ich fizyczne odpowiedniki.

Legitymacja studencka i uczniowska w wersji elektronicznej

mLegitymacje to część projektu mDokumenty, czyli specjalnej usługi, dzięki której każdy obywatel Polski może uzyskać dostęp do elektronicznej wersji swoich dokumentów – dowodu osobistego czy prawa jazdy, a w przyszłości również legitymacji szkolnej, jak i studenckiej.

O usłudze mObywatel dowiecie się więcej z poniższego artykułu:

Dokumenty w smartfonie przestają być wymysłem przyszłości – Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło aplikację mObywatel

Źródło: Business Insider; zdjęcie główne: PicsArt

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona