Ważne

Dokumenty w smartfonie przestają być wymysłem przyszłości – Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło aplikację mObywatel

Polski internet obiegła dzisiaj informacja, że w Sklepie Play pojawiła się aplikacja o dumnie brzmiącej nazwie mObywatel, której przygotowaniem zajęło się samo Ministerstwo Cyfryzacji. Czym jest usługa mDokumenty i co to znaczy dla przeciętnego Kowalskiego?

Zgodzicie się chyba ze mną, że warto nosić ze sobą dowód osobisty. Nie chodzi tutaj o potwierdzanie swojego wieku w sklepach monopolowych, ale o przypadki nieco poważniejsze, chociażby wylegitymowanie obywatela przez urzędnika czy policjanta. Ministerstwo Cyfryzacji postanowiło zadbać, abyśmy nie musieli nosić przy sobie plastiku – wdrażany jest system, dzięki któremu wystarczy sam telefon komórkowy.

Nie bez powodu użyłem zwrotu “telefon komórkowy”, a nie “smartfon”. O pilotażowym programie mDokumenty informowaliśmy Was już prawie rok temu – polega on na tym, że osoba uprawniona do wylegitymowania danej osoby prosi ją o podanie numeru telefonu lub PESEL, obywatel otrzymuje w tym czasie SMS-a z kodem weryfikującym próbę podglądu jego danych i przekazuje go w odpowiedzi.

Zgodzicie się chyba jednak ze mną, że weryfikacja za pośrednictwem sieci GSM wcale nie jest nadzwyczaj wygodna. W tym celu przygotowano coś dla posiadaczy smartfonów, czyli aplikację mObywatel, którą od dzisiaj można pobrać w Sklepie Play – niestety, użytkownicy iOS musza uzbroić się w odrobinę cierpliwości.

Przyznam szczerze, że pierwsze zetknięcie z aplikacją zaskoczyło mnie dosyć pozytywnie. Od razu zostałem poinformowany, że moje zabezpieczenia (tj. poprawki sierpniowe) są nieaktualne, przez co moje urządzenie podatne jest na atak BlueBorne. Szkoda tylko, że nie jestem w stanie nic z tym zrobić, ale to już nie jest wina Ministerstwa Cyfryzacji, prawda?

Chwilę później aplikacja poprosiła mnie o nadanie hasła, a potem zapoznanie się z regulaminem jej działania. Kluczowa jest tutaj jedna kwestia, którą pozwolę sobie zacytować:

Żeby nie było zbyt pięknie, trzeba się jeszcze zalogować do Profilu Zaufanego na platformie ePUAP. U mnie zajęło to kilkadziesiąt prób i kilkanaście minut, choć możemy potraktować to jako przypadek osobniczy. Zatem co ujrzymy po uruchomieniu aplikacji?

Póki co, e-dokumenty nie są jeszcze aktywne – w chwili obecnej możliwe jest tylko bezpieczne i szyfrowane wymienienie się danymi osobowymi na przykład ze sprawcą wypadku, w którym braliśmy udział. Co ważne, w takim przypadku PESEL nie jest podawany, co znacznie utrudnia potencjalne wyłudzenie pożyczkowe w przypadku ujawnienia wymienionych danych.

Jak sami widzicie, aplikacja mObywatel ma spory potencjał, ale trzeba jeszcze trochę poczekać na jej rozwój. Marcin Walentynowicz, doradca minister cyfryzacji i menadżer odpowiedzialny za rozwój programu, wypowiada się o tym w następujący sposób:

Jak to widzę na końcu? Planujemy zintegrować projekty mDokumenty i mObywatel – dotyczące ścieżki urzędowej oraz sektora prywatnego. Kiedy wejdę do urzędu, wybiorę opcję “dowód osobisty”. Wówczas pojawi się QR kod, kod paskowy lub cyfrowy, dzięki któremu urzędnik sprawdzi dane, a z drugiej strony, idąc na mecz, w jednym smartfonie kibic posiadał będzie bilet miesięczny, dowód osobisty i kartę kibica. Bez potrzeby noszenia portfela.

Swoje kilka groszy postanowił dorzucić również Daniel Kozłowski, zastępca dyrektora Departamentu Utrzymania i Rozwoju Systemów w resorcie cyfryzacji:

mObywatel to platforma, do której można dodawać kolejne usługi. Te, które warto przekształcić w usługi mobilne, bo nie wszystkie warto. Oprócz dokumentów nie widzę przeszkód dla dodania takich opcji jak punkty karne, zgłoszenie utraty dowodu, zgłoszenie zbycia pojazdu. Pomysłów mamy sporo.

Aplikacja mObywatel działa również offline i jest dostępna dla wszystkich – póki co tylko tych, którzy mają nieco smartfon z Androidem na pokładzie. Sprawdziłem ją u siebie i wszystko wygląda na sprawne, a jedyna różnica względem udostępnionych powyżej zrzutów ekranu to… czarno-białe zdjęcie.

Nie wiem jak Wy, ale ja pokładam w tym projekcie spore nadzieje i liczę, że już wkrótce smartfon będzie mógł pełnić rolę mojego dowodu osobistego, legitymacji studenckiej i prawa jazdy.

Aplikację możecie pobrać z Google Play klikając w poniższy baner.

źródło: Business Insider

Komentarze

 • Super, teraz czekam aż będę mógł przenieść swój dowód i prawko na implant który nosze od 3 lat i jest bezużyteczny.

 • Edward Piotrowski

  Wkrótce będzie kontrola mózgu,nie będzie potrzebny nawet smarthone.

  • Kuba Sojka

   Te to mi powiedz jak bym miał słuchać muzyki uszach odpowiedź

  • Leopold71

   Ty się Edziu nie denerwuj, u Ciebie nie ma czego kontrolować… I pamiętaj : wdech, wydech, wdech, wydech…

 • Kuba Sojka

  Super pomysł

  • Duszek Smsaczek

   Naprawdę. Ktoś ci rootuje i po twoich danych.

   • Mong

    E-sądy i kancelarie komornicze już zacierają ręce ;)

 • Gamer

  W końcu! Telefonem płacę, kupuję bilety, mam w nim generalnie wsio oprócz właśnie dowodu. W końcu będzie można całkowicie porzucić portfel przez większość życia.
  Liczę, ze na wakacje 2018 juz bede mógł dodać dowód i prawko:)

  • Waldo

   A wtedy telefon ci się rozładuje albo zepsuje, wpadnie do słonej wody (jak wodoodporny) czy wody w ogóle,
   Głupota ludzka nie zna granic, a wśród młodego pokolenia to mamy deewolucje. Za chwilę osiągną poziom intelektualny pantofelka.

   • Ostatnio zainstalowałem sobie Stocard na telefonie, dzięki czemu z portfela wyleciało kilka zbędbych do noszenia lojalnościówek.
    Zmiana z portfela wypełnionego plastikiem na smartfon z wygodną aplikacją jest dla niektórych plusem. Temu, komu to nie odpowiada, nie musi przecież korzystać, proste ;)

    • Gamer

     Też swietna apka:) Mam tam z 12 kart do sklepow, starbunia, karnet na siłownię itd. Nie wyobrażam sobie już nosić tego wszystkiego, bo po co. Polecilem wielu osobom i tez zadowoleni:)

     • Dokładnie i aż żałuję, że odkryłem ją tak późno. Tyle lat biegania z zaszetką wypełnioną plastikami wszelakiej maści :D Już jakiś czas temu zrezygnowałem z normalnego portfela na rzecz czegoś, co pomieściłoby wszystkie karty, a teraz… Zostałem z dowodem, prawem jazdy, kartą biblioteczną i płatniczą, i z ogromną saszetką 😂 Trzeba będzie przeszukać AliE i nabyć jakieś etui z dwoma kieszonkami haha

     • Silent Berserker

      starbunia ? dzidziuś z którego pekaesu wyskoczyłeś ?

     • Co

      Kierunek Kozia Wólka ;)

     • Gamer

      Hahahah wiedziałem, ze jak nie napiszę Starbucksa to jakiś cymbale przywali sie do starbunia:D
      Hahahaha

     • Silent Berserker

      cymbała to u siebie w rodzinie szukaj, zwisa mi kalafiorem czy do starbunia czy do wychodka u siebie na wsi idziesz ale nie obrazaj
      ludzi.

   • Gamer

    A dlaczego mialby mi soe rozładować albo zepsuc, nie mówiąc już o wodzie:D Kupuje typowy sprzet, hest wodoodporny a bateria nagle nie schodzi z 50% zera w pół dnia… jak nakazuje w poniedziałek rano, to do końca dnia we wtorek mi wytrzyma bez problemu.
    To młode pokolenie w wieku 27 lat opłaca 500+ I zasiłki na patologie społeczną, wiec trochę szacunku.

    Skoro o pantofelkach i arenach mowa… opowiedz nam, jakim cudem taki cymbal jak ty przeżył na tyle długo, by nauczyć się pisać?
    Mamusia nie wypuszczają z zdomu, byś nie wpadł pod zaparkowany samochód?:)
    Żałosne:)

    • Misio

     Akurat młode pokolenie to jedzie na najniższej krajowej. Szacunek? Nie rozśmieszaj mnie. To zasługa tego młodego pokolenia, któremu się nic nie chce, bo wszystko wie lepiej, że mamy reklamy dla debili i wszystko wydawane w wiecznej wersji beta. Jak ci się kiedyś coś zepsuje (jak już będziesz coś miał innego niż telefon) to pogadamy.

     • Gamer

      Najniższą krajową? Nic się nie chce? Chyba ty:)
      Mnie się chce i to sporo, moim znajomym tez. Na rękę mam 7k mając 27lat (wiec nie mam na co narzekac) i szukam gdzie by tu jeszcze ze 2-3 sobie dorobić.
      Nie mierz wszystkim swoją miarą. Mam sporo rzeczy, ale kupuję nowe rzeczy, samochody nie starsze niż 3 lata i nie jeżdżę dłużej niż kolejne 3, wiec tez nie ma sie co zepsuć.
      Zresztą o czym ty prawisz cebulaku… aplikacja na telefon a ty, co… piec na “wągiel” ma mi się zepsuć?:D

     • Ozjasz Szechter

      Drogi gejmerze!

      Cóż z tego, że masz na rękę 7 tys., skoro ci nie staje? Nie staje ci kultury osobistej, elokwencji i umiejętności polemicznych, skoro jedziesz tekstami: “Mamusia nie wypuszczają z zdomu, byś nie wpadł pod zaparkowany samochód?”. Poważnie? Takie odzywki (podobnie, jak wyzywanie ludzi od “cebulaków”) budzą zażenowanie u 17-latka, a co dopiero w przypadku faceta, który już ma 27 lat.

      Życzę ci, żebyś zarabiał jak najwięcej, ale pamiętaj, że burak nigdy nie przestanie być burakiem – nieważne, ile zarabia. Pomyśl o tym pijąc kawę w “starbuniu” (poważnie ktoś tak jeszcze mówi – nie dotarło do ciebie, że to straszna siara?), albo pracując nad bicepsem na siłowni.

      Niestety jest bowiem tak, że swoim chamstwem wystawiasz kiepskie świadectwo innym przedstawicielom młodego pokolenia, którzy – w przeciwieństwie do ciebie – potrafią wypowiadać się na poziomie. Tak więc – ogarnij się.

      Czuj, czuj, czuwaj!

     • Ozjasz Szechter

      Drogi gej-merze!

      Cóż z tego, że masz na rękę 7 tys., skoro ci nie staje? Nie staje ci kultury osobistej, elokwencji i umiejętności polemicznych, skoro jedziesz tekstami: “Mamusia nie wypuszczają z zdomu, byś nie wpadł pod zaparkowany samochód?”. Poważnie? Takie odzywki (podobnie, jak wyzywanie ludzi od “cebulaków”) budzą zażenowanie u 17-latka, a co dopiero w przypadku faceta, który już ma 27 lat.

      Życzę ci, żebyś zarabiał jak najwięcej, ale pamiętaj, że burak nigdy nie przestanie być burakiem – nieważne, ile zarabia. Pomyśl o tym pijąc kawę w “starbuniu” (poważnie ktoś tak jeszcze mówi – nie dotarło do ciebie, że to straszna siara?), albo pracując nad bicepsem na siłowni. Niestety jest bowiem tak, że swoim chamstwem wystawiasz kiepskie świadectwo innym przedstawicielom młodego pokolenia, którzy – w przeciwieństwie do ciebie – potrafią wypowiadać się na poziomie. Tak więc – ogarnij się.

      Czuj, czuj, czuwaj!

     • SadButTrue

      Olej tego trolla, on pisze z różnych nicków 😂 gamer/w temacie/outside the wall/subiektywne-obiektywny to ta sama osoba, także wiadomo kogo unikać

 • Uncle

  Jak rozumiem obecnie ta aplikacja nie nadaje się do niczego. Wymiana danych po wypadku – owszem, ale tylko pod warunkiem, że współuczestnik wypadku ma tą aplikację – szanse znikome. Jak najbardziej kibicuję ale poczekam aż się pojawi mDowód i inne.

 • japimacho

  No, niestety ale z tym logowaniem do ePuap nie tylko Ty masz problemy. Ja po kilku nieudanych próbach dałem sobie spokój. Jak na razie to aplikacja służy tylko do sprawdzania znajomości liter i szybkości pisania przez użytkowników. Tylko jeszcze nie wiem, gdzie są podawane wyniki.

 • BaRiBaL

  Żadnych problemów z logowaniem, wszystko działa choć na razie użyteczność żadna, można sobie pooglądać dane i zdjęcie z DO. Oby szybko usprawnili i rozbudowali aplikację.

 • michal

  Zastanawiam się, czy możliwe jest wprowadzenie możliwości głosowania poprzez aplikację.

 • Adam Persson

  CHcialbym miec tutaj moje pozwolenia na bron

 • JA PIOTR

  Taki komunikat sie pojawil w Huawei P10 Plus: “Uwaga: Twoje urzadzenie moze byc podatne m. in. na atak BlueBorne. Wersja Twojego systemu: 7.0. Twoja wersja aktualizacji zabezpieczen: 2017-05-05. Zalecana wersja aktualizacji zabezpieczen: 2017-09-01”. Jednak aplikacje zainstalowalem, wyprobowalem i… odinstalowalem. Na razie bezuzyteczna.

 • SyoMas

  Przydałoby się do tej aplikacji jakoś dowód rejestracyjny auta podłączać bym nie musiał kombinować z wymienianiem się z żoną.

  • Paweł

   Masz rację, nadrobiłem! ;)

 • Mong

  Kradzież tożsamości będzie jeszcze łatwiejsza XD

 • bamboń

  Jeśli piszecie o jakiejś aplikacji, to warto by wrzucić na dole linki do pobrania ze sklepu.

 • Paweł

  Wszystko ma swoje plusy i minusy jak dla mnie to jest tutaj więcej minusów, smartfony nie są i nigdy nie będą do końca bezpieczne a dane z tych urządzeń wychodzą w błyskawicznym czasie w ręcę niepowołanych osób. Osobiście jestem na nie.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona