Huawei Mate 30 i Huawei Mate 30 Pro
Huawei Mate 30 i Huawei Mate 30 Pro (fot. via @evleaks)

Huawei Mate 30 Pro na stronie wsparcia Huawei w Polsce

Bardzo żałujemy, że Huawei Mate 30 Pro nie jest dostępny w oficjalnej sprzedaży w Polsce. Brak licencji na usługi Google praktycznie skreślają ten model z listy urządzeń, którymi Huawei mógłby pochwalić się na swojej stronie internetowej. Występuje on tam jednak w bardzo ograniczonej roli – w na liście wsparcia producenta.

Strona supportu Huawei jest aktualizowana o nowe wpisy, obejmujące sposoby na radzenie sobie z typowymi problemami, z którymi mogą spotkać się użytkownicy smartfonów tej firmy. Choć nie znalazłem tam podstrony, która w wyczerpujący sposób tłumaczyłaby, dlaczego w Polsce nie ma Mate’ów 30 (co przecież nie byłoby dobrym miejscem na tego typu treść), wśród zapisów odnośnie niektórych funkcji pojawiły wzmianki o Mate 30 i Mate 30 Pro. Natknęli się na nie nasi koledzy z gsmmaniaka.

Reklama

Jak widać na załączonym fragmencie strony wsparcia, artykuł wymienia między innymi modele Mate 30 Pro (również w wersji 5G) oraz Mate 30 – każdy w dwóch wersjach pamięciowych z 256 GB i 512 GB.

Czy to znaczy, że Mate 30 trafi do Polski?

To, że strona wsparcia zawiera przetłumaczone wskazówki dla użytkowników różnych modeli smartfonów Huawei nie znaczy jeszcze nic. Co prawda niektórzy byliby skłonni zapowiadać na tej podstawie polską premierę najmocniejszych telefonów Chińczyków, ale my nie bylibyśmy tak odważni w wyciąganiu wniosków. Rzecz jasna, gdyby rzeczywiście okazało się, że jest to zwiastunem rychłej premiery flagowców w Polsce, byłoby wspaniale.

Żeby jednak do tego doszło, Huawei musiałoby skompletować zestaw usług stanowiących alternatywę wobec aplikacji Google. Nie ma większych problemów z zastąpieniem sklepu Google Play – takie rozwiązanie działa już od dłuższego czasu (App Gallery), kusząc deweloperów dużymi udziałami ze sprzedaży umieszczanych tam aplikacji. Schody zaczynają się, gdy chodzi o mapy czy autoryzację płatności NFC. Huawei podobno pracuje i nad tym, ale trudno wyrokować, czy oznacza to rychłe wprowadzenie Mate’a 30 Pro do Polski.

Na razie więc – nie czekam. Najwyżej zostanę miło zaskoczony.

Sukces Mate 30 / 30 Pro – milion sztuk sprzedanych w trzy godziny. I to tylko w Chinach

źródło: Huawei dzięki gsmmaniak