Masz dwuletni smartfon Nokii? Kwartalne poprawki zabezpieczeń masz zapewnione jeszcze przez rok

Nieco ponad dwa lata temu informowaliśmy Was, że HMD Global ujawniło, jak długo planuje wspierać od strony systemowej nowe smartfony spod szyldu fińskiego producenta. Nokia 3, Nokia 5 i Nokia 6 świętowały swoje drugie urodziny w minionym czerwcu, zaś Nokia 8 nieuchronnie zbliża się do tego jubileuszu. Co dalej? Wygląda na to, że jeszcze co najmniej rok spokoju i aktualnych poprawek zabezpieczeń.

Na oficjalnym forum społecznościowym Nokii pojawił się wczoraj wpis zatytułowany Dwa lata realizacji naszej obietnicy o czystym, bezpiecznym i aktualnym Androidzie. Przez chwilę można byłoby pomyśleć, że HMD Global chce poinformować o zakończeniu wsparcia dla swoich najstarszych modeli, ale rzeczywistość jest zgoła inna.

Reklama

W pierwszym roku swojej działalności, HMD Global wypuściło na rynek pięć smartfonów – były to Nokie oznaczone kolejno cyframi 2, 3, 5, 6 i 8. Część z Was być może zauważyła, że pierwsza z nich nie pojawiła się w tytule tego wpisu – najtańszy model tego producenta, Nokia 2, będzie wspierana jeszcze tylko do listopada tego roku. Choć warto byłoby powiedzieć, że to „tylko” oznacza, że sprzęt był pod skrzydłami HMD Global przez dokładnie dwa lata od premiery.

Jednak ten wpis nie powstałby, gdyby firma po prostu ogłosiła brak wsparcia dla dwójki. Okazuje się bowiem, że HMD Global postanowiło zadbać o posiadaczy pozostałych wymienionych smartfonów i wszystkie z nich będą otrzymywały poprawki zabezpieczeń jeszcze przez rok. Warto nadmienić, że już teraz mówimy o aktualizacjach wypuszczanych co kwartał, które będą zawierały wszystkie poprawki, więc powiadomienie o nowym oprogramowaniu nie będzie przychodziło do Was co miesiąc. Niemniej, nawet cokwartalną aktualizację uważam za całkiem wystarczającą, zwłaszcza jeśli przypomnimy sobie, że ta dotyczy nawet taniej trójki.

Naszym celem jest zachowanie pełnej przejrzystości w zakresie aktualizacji i oprogramowania. Dlatego chcemy, aby fani smartfonów Nokia wiedzieli, kiedy ich model przestanie otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń, do których byli przyzwyczajeni.

Zamieszczam Wam jeszcze rozpiskę aktualizacji, którą udostępniło HMD Global. Miejmy nadzieję, że zgodnie z powyższymi słowami, producent zachowuje pełną przejrzystość i dotrzyma danej obietnicy ;).

  • Nokia 3 – kwartalne poprawki od września 2019 do września 2020
  • Nokia 5, Nokia 6 i Nokia 8 – kwartalne poprawki od października 2019 do października 2020

W ramach ciekawostki dodam jeszcze, że jeśli jakimś cudem użytkujecie Nokię 6 Amazon, która pojawiła się w USA i Indiach, to przestaniecie otrzymywać poprawki zabezpieczeń już w październiku tego roku.

źródło: Nokia