Połowa ludzi z CDP do zwolnienia. Nieoficjalnie – przez opóźnienie Cyberpunka 2077

CDP jest dystrybutorem gry Cyberpunk 2077 w Polsce. Ubiegłotygodniowe oświadczenie CD Projekt RED spowodowało u wydawcy lawinę nieciekawych wydarzeń. Dziś z pracą w CDP musiała pożegnać się połowa załogi.

Wydawałoby się, że zmieniona data premiery Cyberpunka 2077 jest złą wiadomością głównie dla graczy. Nic bardziej mylnego. Największy stres w związku z tym przeżywają teraz pracownicy CDP, czyli wydawcy tej gry w Polsce. Dziś swoje stanowiska opuści połowa załogi tego dystrybutora, i już na nie nie powróci. Jak nieoficjalnie dowiedział się Komputer Świat, przyczyną zwolnień jest przesunięcie premiery gry na 17 września.

Trzeba też pamiętać, że rzecz nie rozgrywa się w obrębie jednej i tej samej firmy. CDP Sp. z o.o jest wydawcą Cyberpunka 2077 w Polsce, a nie jej twórcą. To także odmienny biznes od sklepu CDP.pl.

Cyberpunk 2077 we wrześniu to problem dla CDP Sp. z o.o

Firma uzależniała od tego uruchomienia swoją płynność finansową, więc nie dziwne, że od dłuższego czasu przygotowywano się na wielki dzień. Wydano pieniądze na materiały promocyjne, plakaty, pudełka, gadżety i reklamy. Na wielu z nich widniała – nieaktualna już – data premiery. Zainwestowano znaczne środki w obsługę przedsprzedażową. A tu proszę: CDP RED informuje, że gra nie pojawi się w kwietniu, a dopiero w połowie września.

Problemem stał się nie sam fakt opóźnienia premiery, bo to w tym biznesie jest dość częste, a to, że CDP podobno nic o przesunięciu nie wiedział. CDP RED nie poinformowało wcześniej dystrybutora o terminach, więc ten nie przygotował planu B. Z tego powodu część załogi wydawcy musi pożegnać się ze stanowiskiem.

CD Projekt RED zapewnia, że wysyłka gier nie ulega zmianom

Choć takie trzęsienie ziemi mogłoby negatywnie odbić się na realizacji zamówień przedsprzedażowych Cyberpunka 2077, twórcy gry zapewniają, że nic takiego nie będzie mieć miejsca. Każdy otrzyma swoją kopię gry, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Być może zmieni się termin wysyłek, ale CDP RED na razie nie podaje więcej szczegółów.

Ciekawe, czy CDP udźwignie ten temat z ograniczoną załogą, czy też przekaże publikację Cyberpunka 2077 innemu wydawcy. Cenega pewnie już zaciera ręce, bo dystrybutor ten współpracuje z Bandai Namco, zajmującym się dystrybucją gier CD Projekt RED w innych krajach.

Aktualizacja: - 2020.01.24

  • CDP Sp.z o.o wydało oficjalny komunikat w sprawie zwolnień

Krótki komunikat kładzie kres domysłom, jakoby powodem zwolnień w CDP Sp.z o.o było niewystarczająco wczesne powiadomienie wydawcy o przesunięciu premiery Cyberpunka 2077:

„1. CDP Sp.z o.o zostało poinformowane o przesunięciu daty wydania gry Cyberpunk 2077 w dniu 16 Stycznia 2020 r. Jest to zachowanie zgodne z przyjęta rynkową praktyką informacyjną.

2. Zwolnienia przeprowadzone w CDP Sp. z o.o. nie są związane z informacją o przesunięciu daty wydania Cyberpunk 2077.”

źródło: Komputer Świat, ppe.pl