Samsung Bixby logo

Mapowanie przycisku Bixby od teraz również w starszych flagowcach Samsunga!

Po środowej aktualizacji Galaxy S10, która udostępniła opcję przypisania klawisza odpowiedzialnego za uruchomienie asystenta Bixby innej aplikacji, u wielu posiadaczy starszych modeli tej marki pojawiła się nadzieja, że Samsung postanowi również im dać taką możliwość. Nie trzeba było czekać zbyt długo i w modelach Galaxy S8/S8+, S9/S9+, Note 8 oraz Note 9 możemy już uruchomić za pomocą naszego „ulubionego przycisku” dowolną aplikację. To znaczy prawie dowolną…

Reklama

Pierwsza rzecz warta odnotowania – aby funkcja działała konieczne jest oczywiście posiadanie wyżej wymienionych smartfonów z systemem zaktualizowanym do One UI oraz najnowszej wersji aplikacji Bixby (2.1.04.18), którą pobierzecie z Galaxy Store. Samą funkcję odnajdziecie w ustawieniach Bixby. Możemy tu przypisać akcję do pojedynczego lub podwójnego kliknięcia i niezależnie od wybranej przez nas opcji, ta druga zawsze będzie uruchamiać asystenta Samsunga.

Niestety, najbardziej sensowne w mojej ocenie wykorzystanie przycisku, czyli przypisanie Asystenta Google jest blokowane i nie znajdziemy go na dostępnej liście. Jest to jednak jedyny wyjątek i każda inna aplikacja nie powinna sprawiać w tym miejscu problemów.

Drugą rzeczą, do której bym się przyczepił, jest bardzo krótki czas „długiego wciśnięcia”, które jest odpowiedzialne za uruchomienie Bixby Voice (bez możliwości zmiany) i pojedyncze kliknięcie musi być naprawdę szybkie, aby zadziałało wedle naszego życzenia. Niby drobnostka, ale finalnie przez ostatnich kilka godzin częściej uruchamiałem asystenta Samsunga niż przez cały okres, w jakim posiadam Galaxy S8, czyli prawie 2 lata.

Mimo wszystko cieszy, że producent (nieco późno, ale jednak) daje nam możliwość wyboru, przy okazji nie zapominając o nieco starszych modelach. Dajcie w komentarzach znać czy opcja jest już u was dostępna i jak postanowiliście ją wykorzystać.

BONUSOWA WIEDZA

Pomimo zablokowania przez Samsunga możliwości przypisania Asystenta Google, istnieje możliwość obejścia ograniczenia. Aplikacje typu Assist ME! (niestety niedostępne w Google Play), tworzące po prostu skrót do asystenta, możemy bez problemu uruchamiać z poziomu przycisku Bixby.