apple iphone 12 magsafe duo charger
(fot. Apple)

Ładowarka MagSafe i starszy iPhone? To słabe połączenie

Apple w tym miesiącu wprowadziło markę akcesoriów MagSafe. Przeznaczona jest ona wyłącznie do iPhone’ów 12 i prawdopodobnie dotyczy to nawet ładowarki w standardzie Qi.

Reklama

Testy ujawniają niską wydajność

Tegoroczne, topowe smartfony z Cupertino obsługują bezprzewodowe ładowanie z mocą 15W, czyli dwukrotnie wyższą względem poprzedników. Warto jednak pamiętać, że można ją osiągnąć tylko przy korzystaniu z MagSafe. W przypadku pozostałych ładowarek nadal wspierane jest tylko 7,5W.

No dobrze, a czy nowymi ładowarkami Apple można naładować starsze iPhone’y? Jeśli wspierają funkcję bezprzewodowego ładowania, to jak najbardziej. Niestety, jak wynika z przeprowadzonych testów, nie ma to większego sensu – moc ładowania jest żałośnie niska.

Serwis 9to5Mac, powołując się na testy przeprowadzone przez Maxa Yuryeva, informuje, że ładowarka MagSafe nie pozwala wykorzystać pełnej mocy ładowania wspieranej przez starsze iPhone’y. Przykładowo, iPhone 11 Pro ładowany był z mocą zaledwie 0,96W, mimo iż obsługuje 7,5W. Z kolei wynik osiągnięty w przypadku iPhone SE 2020 to 1,83W.

Coś jest nie tak z MagSafe

Należy zaznaczyć, że wspomniana ładowarka Apple nie jest przeznaczona wyłącznie do iPhone’ów 12, co mogłoby wyjaśniać słabą współpracę ze starszymi modelami. Firma Tima Cooka na swojej stronie wyraźnie informuje:

Ładowarka MagSafe obsługuje standard ładowania Qi, więc można jej używać do bezprzewodowego uzupełniania energii iPhone’a 8 i nowszych modeli oraz słuchawek AirPods z bezprzewodowym etui ładującym dokładnie tak, jak innych ładowarek z certyfikatem Qi.
Ładowarka MagSafe.
(fot. Apple)

Gdzie więc leży problem? Według serwisu 9to5Mac, Max Yuryev opierał się na danych z aplikacji, które niekoniecznie muszą pokazywać precyzyjny wynik. Znacznie lepszą metodą byłoby chociażby zmierzenie czasu do pełnego naładowania. Po drugie, ładowarka MagSafe jest dość mała, co może utrudnić jej wyrównanie względem cewki.

Niewykluczone jednak, że faktycznie występuje problem z zapewnieniem odpowiedniej mocy w przypadku starszych iPhone’ów. Obecnie, zanim zdecydujemy się na kupno MagSafe, warto poczekać na kolejne testy lub ewentualny oficjalny komunikat Apple.