Apple MagSafe
Apple MagSafe

MagSafe zakłóca pracę rozrusznika serca? Jest odpowiedź Apple

Urządzenia i akcesoria, wyposażone w magnesy MagSafe, emitują pole magnetyczne, które może zakłócać działanie rozruszników serca i defibrylatorów. Jak do tego nie dopuścić? Apple właśnie udzieliło odpowiedzi.

Jakiś czas temu na łamach Heart Rhythm Journal, pojawiła się publikacja, której autorzy opisują wynik przeprowadzonego eksperymentu z wykorzystaniem iPhone’a 12, wyposażonego w MagSafe. Polegał on na położeniu smartfona na klatce piersiowej osoby z wszczepionym kardiowerterem i obserwowaniu zmian w pracy urządzenia ratującego życie.

Okazało się, że kardiowerter od razu wykrył, że znajduje się w polu magnetycznym wytwarzanym przez MagSafe i zaprzestał pracy. Wynik eksperymentu należy interpretować jednoznacznie – iPhone 12 i wszystkie akcesoria wyposażone w MagSafe mogą wpływać na rozruszniki serca i defibrylatory, dlatego pod żadnym pozorem nie należy trzymać ich w bezpośredniej bliskości.

iPhone 12 MagSafe Defibrylator
fot. Heart Rhythm Journal

Apple uzupełnia komunikat

Na stronie pomocy technicznej Apple, od października 2020 roku znajduje się stosowna informacja, o możliwym wpływie MagSafe na urządzenia medyczne. Jej pełna treść jest następująca:

iPhone zawiera magnesy oraz podzespoły i moduły radiowe, które emitują pola elektromagnetyczne. Te magnesy i pola elektromagnetyczne mogą zakłócać działanie urządzeń medycznych, takich jak rozruszniki serca i defibrylatory. Chociaż wszystkie modele telefonu iPhone 12 zawierają więcej magnesów niż poprzednie modele telefonu iPhone, nie przewiduje się, że będą stwarzać większe ryzyko zakłóceń magnetycznych w urządzeniach medycznych niż poprzednie modele telefonu iPhone.Skonsultuj się z lekarzem i producentem urządzenia medycznego, aby uzyskać informacje dotyczące konkretnego urządzenia medycznego oraz informacje na temat tego, czy należy zachować bezpieczną odległość między urządzeniem medycznym a telefonem iPhone. Jest wiele typów urządzeń medycznych, a producenci często podają zalecenia dotyczące bezpiecznego korzystania z ich urządzeń w pobliżu produktów bezprzewodowych lub magnetycznych, aby zapobiec możliwym zakłóceniom. Jeśli podejrzewasz, że iPhone zakłóca działanie urządzenia medycznego, przestań używać telefonu iPhone.Wsparcie Apple

Po publikacji Heart Rhythm Journal, anglojęzyczna strona wsparcia technicznego została uzupełniona o następującą informację:

W celu uniknięcia interakcji z urządzeniami medycznymi, iPhone i akcesoria MagSafe powinny być przechowywane w bezpiecznej odległości (co najmniej 15 cm; 30 cm w przypadku, gdy urządzenie jest ładowane bezprzewodowo).

Dla własnego bezpieczeństwa, należy bezwzględnie przestrzegać powyższych wytycznych, a o wszelkich niepokojących zmianach natychmiast informować lekarza prowadzącego.