(fot. Apple)

MacBooki w macie? Apple pracuje nad „prawdziwą czernią”

Nowy wniosek patentowy Apple sugeruje, że firma Tima Cooka pracuje nad nowym kolorem, który określany jest „prawdziwie czarnym”. Niewykluczone, że niebawem zostanie on zastosowany w MacBookach, iPhone’ach, iPadach i Apple Watchach.

Reklama

Czarne MacBooki mogą powrócić

Apple wcześniej już oferowało laptopy w czarnej wersji kolorystycznej, ale obecnie osoby preferujące mroczniejsze kolory mają do wyboru tylko gwiezdną szarość. MacBooka Pro można jeszcze kupić w wersji srebrnej, a model Air dodatkowo sprzedawany jest w złotym kolorze.

Możliwe, że niebawem portfolio zostanie rozszerzone o model z czarnym, matowym wykończeniem. Owszem, laptopów w czarnej wersji jest na rynku mnóstwo, ale – jak możemy przeczytać w zgłoszonym patencie – firma z Cupertino chce uzyskać efekt pochłaniania światła, aby kolor był „prawdziwie czarny”.

MacBook Pro
MacBook w kolorze gwiezdnej szarości (fot. pexels.com)

Patent złożony w amerykańskim Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych przedstawia charakterystykę wykończenia oraz możliwe procesy produkcyjne umożliwiające jej osiągnięcie. Dodatkowo, pojawia się wzmianka o możliwości zastosowania w przypadku różnych stopów metali – aluminiowych, tytanowych czy stalowych.

Nowa czerń zawiera anodowaną warstwę, w której zastosowano „losowo rozłożone elementy pochłaniające światło”, mające być zdolne do pochłaniania światła widzialnego. W założeniach ma to umożliwić uzyskanie „prawdziwe czarnego, matowego wykończenia”.

Jak już wcześniej wspomniałem, czarny kolor może znaleźć zastosowanie w różnych produktach z Cupertino – iPhone’ach, Apple Watch czy MacBookach. Niestety, to nie jest pewne – w końcu mamy do czynienia tylko z patentem, których Apple składa tysiące.

Nowe laptopy w przyszłym roku

Przyszłoroczne MacBooki zapowiadają się całkiem interesująco. Otrzymają one autorskie procesory, możliwe, że jeszcze wydajniejsze niż układ Apple M1, a ponadto należy oczekiwać większego odświeżenia wzornictwa. Co ciekawe, nie zabraknie modeli wyposażonych w procesor Intela.

Nie mamy pewności, jakich modeli dotyczą planowane zmiany, ale prawdopodobnie będą do laptopy z linii Pro – 14 i 16-calowe MacBooki. Według Ming-Chi Kuo, któremu zawdzięczamy wiele sprawdzonych przecieków o przyszłych planach Apple, nowe laptopy mają zadebiutować w trzecim kwartale.

Wówczas dowiemy się, czy firma zdecydowała się na nowy czarny kolor.