(fot. GitHub)

Mac OS 8 w formie aplikacji. Zobacz, jak wyglądał system Apple w 1997 roku

W 1997 roku, gdy Steve Jobs po powrocie do Apple objął stanowisko prezesa firmy, wydany został Mac OS 8. Teraz, po ponad 20 latach od premiery, wszyscy zainteresowani mogą pobrać aplikację i sprawdzić, jak wówczas wyglądało korzystanie z oprogramowania z Cupertino.

Aplikacja, która pozwala zobaczyć, jak prezentował się Mac OS 8

Jeszcze przed pierwszym iPhonem, przed wprowadzeniem do sprzedaży iPoda, a nawet przed wydaniem Mac OS X, systemu operacyjnego bazującego na NeXTStep, użytkownicy komputerów Apple otrzymali Mac OS 8. Nowy system, który zadebiutował 26 lipca 1997 roku, wprowadził m.in. interfejs Platinum czy system plików HFS Plus. Warto dodać, że spotkał się on z dobrym przyjęciem – osiągnął sprzedaż na poziomie 1,2 mln kopii w ciągu dwóch pierwszych tygodni.

Mac OS 8 – zrzut ekranu
Mac OS 8 uruchomiony na najnowszym macOS (fot. Tabletowo.pl)

Natomiast teraz, Felix Rieseberg, pracujący przy rozwoju komunikatora Slack, postanowił przywrócić do życia stary system operacyjny Apple. Programista, mający już na koncie wydanie Windowsa 95 w formie aplikacji, tym razem na apkę przekształcił Mac OS 8.

Projekt Rieseberga, nazwany macintosh.js, powstał z wykorzystaniem platformy Electron i jest w całości napisany w języku programowania JavaScript. W celu „zamknięcia” Mac OS w wersji 8.1 w aplikacji, programista zdecydował się na maszynę wirtualną, która emuluje Macintosha Quadra 900. Jako ciekawostkę dodam, że wspomniany komputer był wyposażony w procesor Motoroli, wykorzystywany przez Apple jeszcze przed przejściem na architekturę IBM PowerPC.

Aplikacja macintosh.js to nie tylko sam system operacyjny. Zawiera ona również kilka dodatkowych aplikacji i gier w wersji demonstracyjnej. Wśród ciekawszych pozycji należy wymienić Duke Nukem 3D, Civilization II, Dungeons & Dragons, Photoshop 3 czy Premiere 4. Dostępne są również dwie przeglądarki internetowe – Internet Explorer i Netscape, aczkolwiek nie otworzymy w nich żadnej strony.

macintosh.js – jak pobrać?

Aplikacja dostępna jest na wszystkie popularne platformy – Windows, macOS i Linux. Nie trzeba posiadać żadnej specjalistycznej wiedzy, aby ją uruchomić i z niej korzystać. Wystarczy bowiem dosłownie kilka kliknięć, tak jak w przypadku większości nowoczesnych aplikacji.

Jeśli chcecie sprawdzić, jak korzystało się z Mac OS 8 i co Apple oferowało w 1997 roku pod względem interfejsu, to aplikację znajdziecie na GitHubie. Całość wymaga pobrania mniej niż 250 MB.

Tymczasem w Cupertino trwają intensywne prace, aby doszlifować macOS Big Sur przed finalnym wydaniem. System ma zadebiutować już jesienią tego roku.