Loon i HAPSMobile łączą siły. „Internet z nieba” zyskuje dodatkowe środki na rozwój

Dwa futurystyczne projekty łączą siły w celu zwiększenia globalnego dostępu do internetu. Chodzi o Loon, nadzorowane przez Alphabet oraz HAPSMobile, którego fundatorem jest japoński SoftBank.

Umowa między Alphabetem i SoftBankiem obejmuje wzajemną pomoc finansową i wsparcie techniczne podczas prac nad uzupełniającymi się nawzajem projektami. Wzajemna inwestycja będzie kosztować każdą ze stron po 125 milionów dolarów. Oprócz pieniędzy, obie firmy, reprezentowane przez Loon i HAPSMobile, ogłosiły szereg inicjatyw, które pomogą wykorzystać i współdzielić ich wspólną pracę oraz opracowaną technologię.

Czym jest HAPSMobile?

HAPSMobile jest istniejącą rok spółką między SoftBankiem a amerykańską firmą AeroVironment. Firma opracowała zasilany energią słoneczną dron, który ma zapewniać łączność 5G w taki sam sposób, w jaki Facebook próbował to robić w przeszłości. Zarząd giganta społecznościowego anulował w ubiegłym roku projekt drona Aquilla, choć nie porzucił tematu kompletnie – podobno podejmuje rozmowy z Airbusem na temat możliwych testów podobnych statków powietrznych w przyszłości.

Tam, gdzie Facebook się potknął, HAPSMobile poczynił obiecujące postępy. Firma poinformowała, że ​​jej dron HAWK 30 – przedstawiony na zdjęciu poniżej – zakończył swoją wstępną fazę rozwoju, a pierwsze próby mają się rozpocząć w tym roku.

W międzyczasie na pewno słyszeliśmy co nieco o projekcie Loon od Google. Był on jednym z pierwszych, które niosły ze sobą ideę udostępniania internetu z powietrza – uruchomiono go w 2013 r. Balony Alphabetu odegrały ważną rolę w zapewnieniu łączności mieszkańcom Portoryko po przejściu przez jego terytorium huraganu Maria w 2017 roku. Loon twierdzi, że balony z internetem przemierzyły ponad 30 milionów kilometrów i zapewniły dostęp do internetu setkom tysięcy ludzi na całym świecie.

Idea działania dronów HAPSMobile jest podobna do pomysłu balonów Loon

Zasady współpracy

HAPSMobile i Loon będą nawzajem sobie pomagać. Balony Loon będą wypożyczane przez HAPSMobile, a HAWK 30 będzie do dyspozycji techników Alphabetu. Firmy planują także stworzenie wspólnej stacji naziemnej, która mogłaby współpracować z technologią każdej ze stron i opracowanie wspólnej łączności, którą będzie można wykorzystać w sprzęcie pokładowym tych statków powietrznych. W gruncie rzeczy Loon ma już technologię zarządzania swoją flotą balonów i zostanie ona udostępniona HAPSMobile.

Inwestycja SoftBanku jest kolejnym sygnałem, że japoński gigant telekomunikacyjny i medialny nie szczędzi pieniędzy na różne cele, nawet takie o niskiej opłacalności (wykupił na przykład Boston Dynamics, czyli firmę tworzącą te niepokojąco sprawne roboty kroczące). Jeśli jednak w przyszłości internet ma być dostarczany ludziom na słabiej zurbanizowanych terenach z powietrza, to trzeba interesować się tym tematem, bo konkurencja nie śpi – o globalnym internecie marzy przecież także Elon Musk.

Starlink, czyli globalny internet od SpaceX

źródło: TechCrunch