Lody z elektrycznej furgonetki? Nissan walczy nie tylko z upałem, ale i smogiem

Japoński koncern stworzył koncept bezemisyjnego pojazdu do sprzedaży lodów. Wszystko z okazji brytyjskiego Dnia Czystego Powietrza.

Czy jest coś wspanialszego na upalne dni niż pyszne i zimne lody z wafelka? Zapewne niewiele. Podobnie myśli marka Nissan, która nawiązała współpracę z ekologicznym producentem lodów Mackie’s of Scotland. Firma ta słynie z wykorzystywania takich źródeł energii jak panele słoneczne, turbiny wiatrowe, a nawet elektrownie na biomasę. Wszystko to w celu udowodnienia, że zarówno do produkcji lodowych smakołyków jak i do ich dystrybucji można całkowicie uniezależnić się od węgla.

Reklama

Nadmierne spalanie wytwarzane przez food trucki to spory problem dla wielu miast na świecie. Pracujące na jałowym biegu silniki potrafią wyprodukować tak dużo szkodliwych substancji, że już teraz brytyjskie metropolie planują całkowicie zakazać takiej formy sprzedaży.

Rozwiązaniem na to ma być pomysł Nissana, który wyjął silnik spalinowy z typowej furgonetki do sprzedaży lodów, tworząc koncepcję całkowicie elektrycznego pojazdu. Zaprezentowany prototyp bazuje na modelu e-NV200, łącząc bezemisyjny układ napędowy oraz akumulatory z odzysku z wytwarzaniem odnawialnej energii słonecznej.

Silnik furgonetki zasilany jest przez akumulator trakcyjny o pojemności 40 kWh, a pokładowe urządzenia do lodów, w tym automat do produkcji, chłodnia i lodówka na napoje czerpią energię z niedawno zaprezentowanego systemu Nissan Energy ROAM, który trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku.

Wraz z pojazdem, zmienia się także koncepcja samej sprzedaży. W przypadku furgonetki Nissana, lody wydawane są z otwieranego okienka znajdującego się z boku pojazdu, natomiast sprzedawca podaje je stojąc obok, będąc w bezpośrednim kontakcie z klientem.

Za smakołyki można płacić zarówno gotówką, jak i kartą zbliżeniową lub smartfonem poprzez panel „tap-to-pay” zainstalowany z boku furgonetki.

Czy pomysł japońskiego producenta przyjmie się na świecie? W dobie coraz większej świadomości i chęci zmian skutkujących ochroną klimatu, są na to szanse.

„Inteligentna” przyczepa kempingowa : Nissan x OPUS ma akumulatory wyjęte wprost z elektrycznego Leafa

Źródło: Nissan