„Linux on Galaxy” od teraz nazywa się „Linux on DeX” i jest już w fazie beta

Już od kilku miesięcy nie dostawaliśmy żadnych ciekawych informacji o Linux on Galaxy. Aż do dzisiaj, bowiem właśnie dowiedzieliśmy się, że od teraz projekt ten nazywa się Linux on DeX i przeszedł do fazy beta.

Dla przypomnienia, Linux on Galaxy (czy teraz Linux on Dex) to specjalny projekt, dzięki któremu możemy uruchomić dystrybucję Linuksa za urządzeniach Samsunga, które współpracują z DeX. Linux jest zainstalowany w smartfonie jako aplikacja. Wystarczy ją włączyć, aby uruchomić wybraną przez siebie dystrybucję Linuksa (distro korzysta z kernela Androida).

Reklama

Na ostatniej konferencji Samsunga (Samsung Developer Conference), która odbyła się w dniach 7-8 listopada, gigant pokazał nam projekt Linux on DeX. Dzięki tej prezentacji dowiedzieliśmy się kilka ciekawych rzeczy.

Wykorzystywanym tutaj Linuksem jest zmodyfikowana wersja Ubuntu 16.04 LTS. Jeśli chodzi o DE to wcześniej twórcy celowali w bardzo lekkie środowisko graficzne Enlightenment, jednak aktualnie wykorzystywane jest wszystkim dobre znane GNOME. Co ważne, Ubuntu obsługuje ekran dotykowy.

https://youtu.be/SgMHhrO8d8s

System działa tutaj w aplikacji, a to pozwala na zaimplementowanie wielu ważnych ułatwień. Przede wszystkim Android i Ubuntu dzielą ten sam schowek, co pozwala na szybkie kopiowanie treści. Ubuntu również ma dostęp do plików Androida i vice versa.

Samsung promował projekt Linux on Galaxy słowami „Od deweloperów dla deweloperów„. W taki sam sposób podkreślał jego rolę podczas ostatniej konferencji. Głównie wspomniano tam o zarządzaniu repozytoriami Git, serwerami CLI oraz programowaniu w C, C++ i Java.

Tak jak wspomniałem wcześniej, Linux on DeX przeszedł do fazy Beta i każdy z Was może się zgłosić do testów. Aby móc skorzystać z Ubuntu na swoim urządzeniu, musisz mieć smartfon Samsung Galaxy Note 9 lub tablet Galaxy Tab S4 oraz podstawkę DeX.

Kliknij tutaj aby zapisać się do testów.

Źródło: OMG!Ubuntu