Linux Kernel zaktualizowany do wersji 5.0. Wprowadza wsparcie dla AMD FreeSync

Linuksowa społeczność ma powody do radości. Wszak to właśnie dzisiaj zostało udostępnione nowe jądro Linuksa z piątką na początku w oznaczeniu. Tak, jeśli korzystasz z systemu opartego o Linuksa to już możesz aktualizować kernel do odsłony 5.0.

Reklama

Przejście z wersji 4.x na 5.0 sugerować nam może, że nowa wersja Linux Kernel wprowadza przełomowe zmiany. W rzeczywistości dzisiejszą aktualizację trzeba traktować, tak jak każdą inną. Choć nie powiem – wprowadza ona wiele ważnych i ciekawych elementów.

Co nowego wprowadza Linux 5.0?

W najnowszej wersji jądra zawarto przede wszystkim wsparcie dla pliku wymiany Btrfs, szyfrowania Adiantum, a także sterowniki dla oryginalnego ekranu dotykowego od Raspberry Pi. Deweloperzy wprowadzili również nową czcionkę w konsoli dla ekranów HiDPI/Retina oraz wsparcie dla technologii AMD FreeSync, dzięki której obraz na ekranie będzie płynny.

Z innych elementów myślę, że warto powiedzieć o wsparciu dla procesora NXP i.MX8, czyli dokładnie tej jednostki, którą zobaczymy w Purism Librem 5 – pierwszym smartfonie z „prawdziwym” Linuksem. Deweloperzy przygotowali również odpowiednie sterowniki dla grafik zintegrowanych w układach Intel Ice Lake (gen. 11), a także dla NVIDIA GPU Turing i NVIDIA Xavier display. Wprowadzono także wsparcie dla dokładnego przewijania, na które pozwalają nam myszki Logitech.

Jak zaktualizować Linux Kernel do wersji 5.0?

Zainstalować najnowsze jądro systemu możemy na wiele sposobów. Jednym z nich jest – na systemach Ubuntu oraz Debian – pobranie odpowiednich plików .deb z oficjalnego repozytorium, które znajdziecie >tutaj<.

Następnie wrzucamy je do jednego katalogu i uruchomiamy w tym miejscu Terminal. Tutaj wystarczy tylko wpisać poniższą komendę:

sudo dpkg -i linux*.deb

Źródło: OMG!Ubuntu