Linux na Galaxy Note 8 działa lepiej niż się spodziewałem 15

Linux na Galaxy Note 8 działa lepiej niż się spodziewałem

Jakiś czas temu informowaliśmy Was o tym, że Samsung przygotowuje narzędzie, które pozwoli użytkownikom uruchomić system typu Linux na najnowszych high-endach z jego portfolio. Pomimo tego, że podzespoły w tych smartfonach są niezwykle wydajne, to spodziewałem się, że całość będzie pracować dosyć topornie. Dobrze, że się myliłem.

Samsung udostępnił krótki film demonstracyjny, na którym możemy zobaczyć, jak działa Linux na jednym z jego najnowszych high-endów – jeśli się nie mylę, w tym przypadku to akurat Galaxy Note 8, ale z Galaxy S8 i Galaxy S8+ to rozwiązanie także jest kompatybilne. Koreański gigant zasugerował nam przy okazji, gdzie najczęściej będzie wykorzystywane to narzędzie.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=69&v=vm1xHnvYIdc

Na nagraniu widzimy, jak użytkownik uruchamia Samsung DeX, a następnie włącza aplikację Linux on Galaxy. Po tym wyskakuje mu okienko wyboru systemu i już po chwili ma uruchomione Ubuntu 16.04 LTS. Co ciekawe, zamiast Unity, mamy tam znacznie lżejszą nakładkę graficzną MATE, jednak nie ma to wielkiego znaczenia. OS na tym urządzeniu działa niezwykle szybko, a aplikacje włączają się w mgnieniu oka. A raczej powinienem powiedzieć, że jedna z nich uruchamia się niezwykle szybko – Eclipse, czyli jedna z najpopularniejszych platform do tworzenia aplikacji.

Dlaczego Samsung pokazał akurat to? Linux uruchamiany na smartfonach nie będzie służył (to nie znaczy, że nie będzie można tego robić) do konsumowania treści i multimediów, a do wybranych czynności, między innymi do programowania. Należy tutaj zauważyć, jak ogromny jest to krok w przyszłość, w której to aplikacje na smartfony będą powstawać na… smartfonach.

Źródło: Samsung Newsroom dzięki The Register