Lightroom CC i Lightroom Classic CC – Adobe się zmienia | Tabletowo.pl

Lightroom CC i Lightroom Classic CC – Adobe się zmienia

Dołącz do dyskusji 0

Firma Adobe zaprezentowała wczoraj nowe wersje swojego sztandarowego pakietu do wywoływania i obróbki fotografii, programu Lightroom.

Po raz pierwszy do dyspozycji dostajemy dwa warianty oprogramowania – Lightroom Classic CC oraz Lightroom CC. Pierwszy z nich jest przeznaczony dla osób pracujących jak do tej pory, w oparciu o trzymane na dysku lokalne pliki, drugi natomiast przechowuje zdjęcia w chmurze, umożliwiając ich edycję z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu. Wszystkie programy pracują wyłącznie w oparciu o model subskrypcyjny, ich premiera oznacza więc koniec pudełkowej wersji Lightrooma – nie przestanie ona oczywiście działać, ale użytkownicy mogą zapomnieć o dalszych aktualizacjach (poza jedną, wprowadzającą obsługę lustrzanki Nikon D850).

Warto przypomnieć, że od jakiegoś czasu desktopowy Lightroom potrafił synchronizować pracę w oparciu o chmurę w sposób zbliżony do wprowadzonego właśnie Lightrooma CC, ale działało to w jedną stronę – zdjęcia z urządzeń mobilnych były przechowywane w oryginalnych wersjach w chmurze i były dostępne z każdego urządzenia, natomiast pliki z programu klasycznego w chmurze przechowywały tylko podglądy (Smart Preview). Nie można więc było uzyskać najwyższej jakości bez dostępu do maszyny z oryginalnymi plikami; nowy Lightroom CC przechowuje w chmurze wszystkie pliki w wersjach oryginalnych, bez użycia funkcji Smart Preview.

Nowe programy są dostępne w następujących ofertach:

  • Plan Lightroom CC  w ramach planu otrzymujemy Lightroom CC oraz 1 TB przestrzeni dyskowej w chmurze, cena 12,29 €/mies z VAT.
  • Plan fotograficzny  w ramach planu otrzymujemy Lightroom CC, 20 GB przestrzeni dyskowej w chmurze oraz programy Lightroom Classic CC i Photoshop CC, cena 12,29 €/mies z VAT.
  • Plan fotograficzny obejmujący 1 TB przestrzeni dyskowej w chmurze – w ramach plany otrzymujemy Lightroom CC, 1 TB przestrzeni dyskowej w chmurze oraz programy Lightroom Classic CC i Photoshop CC, 24,59 €/mies z VAT.

Adobe przygotowało materiał ułatwiający dobranie odpowiedniego wariantu do swoich potrzeb.

Lightroom Classic CC doczekał się nowego procesu wywoływania, znacznie szybszego od poprzedniego, jednak nie zauważyłem żadnych widocznych różnic w jakości. Pojawiły się także bardzo interesujące funkcje maskowania koloru i luminacji – ich działanie można obejrzeć poniżej.

Przedwczoraj aktualizacji doczekał się także Lightroom CC dla iOS – jest teraz w pełni zgodny z iOS 11, pojawiła się możliwość bezpośredniego importu nowego formatu zdjęć HEIF – niestety, zdjęcia są konwertowane w locie do formatu JPG. Nie ma informacji, kiedy w programach Adobe pojawi się pełna obsługa nowego formatu.

Warto zajrzeć także na blog Adobe.

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona