Lexus UX 300e (fot. Lexus)

Lexus RZ 450e – nadjeżdża kolejny, w pełni elektryczny SUV z Kraju Kwitnącej Wiśni

Japończycy, mający duże doświadczenie w napędach hybrydowych, zamierzają mocniej uderzyć w samochody elektryczne. Lexus ma pracować nad nowym, w pełni elektrycznym modelem RZ 450e.

Lexus RZ 450e – samochód dostosowany do obecnej mody

Patrząc na ostatnie premiery na rynku motoryzacyjnym, wyraźnie widać, że producenci stawiają przede wszystkim na SUV-y i coraz częściej wprowadzają do oferty samochody elektryczne. Lexus połączy oba te elementy i wkrótce zaprezentuje elektrycznego SUV-a/crossovera.

Serwis Carscoops informuje o złożeniu przez Lexusa wniosku o znak towarowy dla nowej nazwy samochodu w USA, Europie i Australii. Nowy model ma nazywać się RZ 450e i według nieoficjalnych doniesień, zaspokoi on ciągle rosnące zapotrzebowanie na SUV-y i crossovery.

Lexus RZ 450e
Jak będzie wyglądał nowy Lexus RZ 450e? Możliwe, że zostanie oparty na tym koncepcie Toyoty (fot. Lexus Enthusiast)

Lexus Enthusiast, strona skupiona przede wszystkim na informacjach o japońskiej marce, sugeruje, że pojawienie się literki „Z” w nazwie oznacza zupełnie nowy model, w dużym stopniu stworzony od podstaw. Natomiast literka „e” to oczywiście odniesienie do w pełni elektrycznego napędu.

Elektryczny Lexus RZ 450e powinien zapewnić dobry zasięg na naładowanych akumulatorach, osiągi wystarczające do sprawnego poruszania się po mieście i na autostradzie, a także topową jakość wykonania. Trudno obecnie wskazać bezpośredniego rywala, ale niewykluczone, że RZ 450e będzie musiał zmierzyć się z naprawdę silnymi przeciwnikami – BMW iX3 czy Audi e-tron.

Elektryczne plany Lexusa

Jak już wspomniałem we wstępie, Toyota, a także należąca do niej marka Lexus, mają spore doświadczenie w autach hybrydowych. To właśnie Japończycy ze wszystkich popularnych producentów jako pierwsi na dużą skalę wprowadzili samochody, w których silnik spalinowy połączony jest z jednostką elektryczną. Na tym jednak plany elektryfikacji się nie kończą.

Lexus RZ 450e
Koncepty mogą zapowiadać wygląd przyszłych modeli Toyoty i Lexusa (fot. Lexus Enthusiast)

Lexus ma już w ofercie elektrycznego SUV-a o nazwie UX 300e. Wyposażony jest on w silnik generujący 204 KM i 300 Nm, co pozwala mu na osiągnięcie 100 km/h w czasie 7,3 sekundy. Z kolei akumulator o pojemności 54,3 kWh zapewnia do 315 km maksymalnego zasięgu.

Firma zamierza w ciągu najbliższych lat zauważalnie rozszerzyć ofertę elektryków. W planach jest wprowadzenie sześciu w pełni elektrycznych samochodów do 2025 roku. Oczywiście nie będą to wyłącznie SUV-y. Należy spodziewać się również sedanów i innych modeli, należących do różnych segmentów. Co więcej, do wspomnianego 2025 roku wszystkie nowe auta Lexusa mają przejść elektryfikację, otrzymując napęd hybrydowy lub wyłącznie elektryczny.