Sieć 5G w Polsce: Rozpoczynają się konsultacje w sprawie wykorzystania pasma 26 GHz

5G logo

5G

Ruch w temacie rozwoju sieci 5G w Polsce jest niewielki, ale nie można też powiedzieć, że kompletnie nic się nie dzieje. Na przykład prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wezwał operatorów sieci komórkowych oraz innych zainteresowanych do wzięcia udziału w konsultacjach dotyczących wykorzystania nowego pasma.

5G w Polsce – powolutku do celu

Operatorzy telefonii komórkowej działający w Polsce powoli wdrażają kolejne technologie umożliwiające pełne przyjęcie sieci 5G.

Na pewnych warunkach i w wybranych lokalizacjach już teraz możemy skorzystać z sieci nowej generacji, o ile tylko mamy sprzęt wyposażony w odpowiedni modem. Wiemy już na przykład, jak te rozwiązania sprawdzają się w Rzeszowie, gdzie testy przeprowadzał nasz kolega z OIOT-u, Tomek.

UKE chce wiedzieć, jak operatorzy zamierzają wykorzystać pasmo 26 GHz

Na stronie UKE pojawiła się informacja o rozpoczęciu konsultacji związanych z przyszłym wykorzystaniem pasma 26 GHz (24,25-27,5 GHz) oraz innych pasm milimetrowych na potrzeby 5G. To właśnie na tych częstotliwościach będzie opierać się „siła” sieci – zaadaptowanie ich do użytku i współpraca z dotychczas wykorzystywanymi pasmami, umożliwi przesył informacji szybszy niż ten uzyskany przez Tomka w testach.

Prezes UKE prosi więc o uwagi i sugestie związane z wykorzystaniem pasma 26 GHz i innych pasm milimetrowych. Urząd chce także wiedzieć, jakie możliwości techniczne mają operatorzy – to znaczy, kiedy byliby w stanie uruchomić komercyjny dostęp do sieci 5G bazującej na obsłudze nowych pasm.

Inne kwestie dotyczą także takich spraw jak przewidywane miejsca, gdzie będzie można uruchomić sieci 5G (miasta, obszary wiejskie, wnętrza budynków), rozmieszczenie stacji bazowych na terenie jednostek administracyjnych, opcjonalne współużytkowanie pasma 26 GHz z innymi użytkownikami (np. rządowymi) czy też potencjalne zastosowania pasma 28 GHz.

Jeśli chcecie zapoznać się z pełną listą pytań (jest ich 20), jakie UKE kieruje do zainteresowanych rozdysponowaniem pasma 26 GHz, odsyłam Was do strony urzędu. Operatorzy i inni mają czas zgłaszać swoje uwagi do końca lipca.

Exit mobile version