Moda na konsole retro trwa – nadchodzi SEGA Mega Drive Mini

Wiodący producenci konsol do gier postanowili zagrać na nostalgii graczy z lat dziewięćdziesiątych i zalać rynek nowymi wydaniami starych urządzeń. Nintendo zaprezentowało Classic Mini NES, Sony pokazało PlayStation Classic. Na ripostę SEGI nie trzeba było długo czekać. We wrześniu zagramy na Mega Drive Mini.

Reklama

Każdy, kogo młodość przypada na lata dziewięćdziesiąte, doskonale kojarzy typowy scenariusz spotkań koleżeńskich. Na stole oranżada przegryzana chrupkami, a w dłoniach pady do jednej z konsoli: NES (a raczej jednego z klonów, najczęściej pod nazwą Pegasus) albo SEGA. W niektórych domach pojawiały się pierwsze egzemplarze PlayStation, jednak – zwłaszcza początkowo – stanowiły rzadkość.

Remake, remix, reedycja, czyli coś poszło bardzo nie tak

Wspomnienia tamtych chwil u wielu wywołują uśmiech na twarzy i uczucie nostalgii z tęsknoty za beztroską młodością. Do tychże emocji postanowili odwołać się zarówno Nintendo jak i Sony, a teraz również SEGA. Cała trójka postanowiła udostępnić graczom, w formie zamkniętych platform, możliwość zagrania w ulubione gry z przeszłości, trzymając w rękach pady przypominające te z dawnych lat. Urządzenia wyposażone są jednak we współczesną elektronikę, dzięki czemu można je podłączyć do telewizora przy pomocy złącza HDMI, natomiast do obsługi padów służą na ogół standardowe porty USB.

W praktyce reedycjami zainteresowała się wyłącznie wąska grupa miłośników gier w stylu retro, jednak również oni mieli co do rynkowych nowości ambiwalentny stosunek. Spowodowało to szybki spadek cen konsol do poziomu 200-300 złotych. Nawiązanie do dawnych czasów w wykonaniu SEGI wydaje się być podobne.

PlayStation Classic ma dziś swoją premierę. Czy konsola spełniła pokładane w niej nadzieje?

Mega Drive Mini bazuje na pierwszym, historycznym Modelu 1 Sega Genesis, którego japońska premiera miała miejsce w 1988 roku. Od listopada 1990 roku konsola była sprzedawana na całym świecie. Współczesna reedycja jest mniejsza od oryginału o 55%. Wyposażona została w port HDMI do transmisji obrazu oraz porty USB do zasilania oraz podłączenia dwóch padów Mega Drive.

Do dyspozycji graczy oddane zostaną 42 zremasterowane tytuły, w tym produkcje tak uznanych marek jak Konami, Capcom, EA, Disney, Interplay i The Tetris Company. Przystosowania gier do nowej platformy dokonało studio developerskie M2, mające w swoim dorobku takie pozycje jak SEGA AGES i SEGA 3-D Classics Collection.

Zestaw, który trafi w ręce użytkowników będzie się składał z następujących elementów:

 • Konsola SEGA Mega Drive Mini;
 • 42 klasyczne gry;
 • 2 kontrolery Mega Drive na USB;
 • Kabel zasilający USB;
 • Kabel HDMI.

Poniżej pełna lista gier dostępnych na SEGA Mega drive Mini:

 1. Sonic The Hedgehog
 2. Ecco the Dolphin
 3. Castlevania: The New Generation
 4. Space Harrier 2
 5. Shining Force
 6. Dr. Robotnik’s Mean Bean Machine
 7. ToeJam & Earl
 8. Comix Zone
 9. Altered Beast
 10. Gunstar Heroes
 11. Castle of Illusion Starring Mickey Mouse
 12. World of Illusion Starring Mickey Mouse and Donald Duck
 13. Thunder Force III
 14. Super Fantasy Zone
 15. Shinobi III
 16. Streets of Rage 2
 17. Earthworm Jim
 18. Sonic The Hedgehog 2
 19. Probotector
 20. Landstalker
 21. Mega Man®: The Wily Wars
 22. Street Fighter II®: Special Champion Edition
 23. Ghouls ‘n Ghosts®
 24. Alex Kidd in the Enchanted Castle
 25. Story of Thor
 26. Golden Axe
 27. Phantasy Star IV: The End of the Millennium
 28. Sonic The Hedgehog Spinball
 29. Vectorman
 30. Wonder Boy in Monster World
 31. Tetris®
 32. Darius
 33. Road Rash II
 34. Strider
 35. Virtua Fighter 2
 36. Alisia Dragoon
 37. Kid Chameleon
 38. Monster World IV
 39. Eternal Champions
 40. Columns
 41. Dynamite Headdy
 42. Light Crusader

Polska premiera konsoli retro od SEGI ustalona została na 19 września 2019 roku. Urządzenie dostępne jest w przedsprzedaży w sklepie Media Expert w cenie 349 złotych. Więcej informacji dostępne jest na stronie producenta.

Moda na retro trwa: w grudniu kupimy C64, czyli uwspółcześnione Commodore 64

Aktualizacja 30.07.2019 r.

Zgodnie z komunikatem SEGA podanym na oficjalnym Twitterze firmy premiera konsoli została przesunięta na dzień 4 października. Przyczyną są, jak podaje producent, niemożliwe do ominięcia problemy logistyczne. Za informację serdecznie dziękujemy użytkownikowi PikaKnight.

Źródło: Cenega.pl