Sony sprzedało już ponad 91,6 miliona sztuk konsoli PlayStation 4. Spider-Man pomógł?

Sony Interactive Entertainment (SIE) wydało właśnie oświadczenie, że ich konsola PlayStation 4 (a więc każda wersja – Fat, Slim oraz Pro) sprzedała się globalnie już w liczbie 91,6 miliona sztuk.

Podany wynik obejmuje stan do 31 grudnia 2018 roku, z czego aż 5,6 miliona sztuk rozeszło się w okresie ostatnich świątecznych zakupów. W tym czasie sprzedano też ponad 50,7 miliona gier na PS4, co daje wynik 876 milionów nabytych łącznie do końca 2018 roku.

Jak wyglądał ten wzrost? Od lipca 2018 roku przybyło 10 milionów nabywców konsoli Sony i łącznie 18 milionów w ciągu ostatnich 12 miesięcy. To daje drugi najlepszy rok pod względem sprzedaży dla Sony (w 2017 roku sprzedaż wyniosła 22 miliony sztuk).

Warto nadmienić, że niewątpliwie w osiągnięciu tak dobrego wyniku w ostatnim roku pomogła premiera Marvel’s Spider-Mana. Ten sprzedał się wręcz fenomenalnie bo od 7 września do raptem 25 listopada aż w ponad 9 milionach sztuk! Do tej pory najlepiej sprzedającymi się exclusive’ami PS4 były Uncharted 4 (8,7 miliona sztuk), Horizon Zero Dawn (7,6 miliona sztuk) czy God of War (5 milionów sztuk). Przyznaję, że jeszcze jakiś czas temu nie myślałem, że gry „ekskluzywne” na PS4 mają aż taki wpływ na sprzedaż konsoli Sony, ale ich polityka gier na wyłączność ewidentnie pokazuje, że to m.in. dzięki niej Sony utrzymuje tak dobrą passę.

Tymczasem 2019 rok pod względem gier wychodzących wyłącznie na PS4 zapowiada się równie świetnie. Samo Death Stranding, na które z niecierpliwością czekam wyjdzie przecież być może dopiero w 2020 roku, a do tego czasu możemy się spodziewać premiery następcy PS4.

PlayStation 4 jest już 5 lat w Europie – jak to było i kiedy pojawi się następca?

Źródła: Sony Interactive EntertainmentWikipedia