Blox (fot. Blox.pl)

Wkrótce zostanie zamknięty kolejny serwis blogowy. Tym razem zniknie Blox.pl

Muszę przyznać, że zrobiło mi się autentycznie smutno. Doskonale bowiem pamiętam Blox.pl, gdyż prowadziłem tam bloga, kiedy miałem niewiele ponad dziesięć lat. Właściciel platformy, Agora S.A., zdecydował jednak zamknąć ją pod koniec kwietnia 2019 roku.

W pierwszych miesiącach ubiegłego (2018) roku zamknięte zostały dwa duże serwisy blogowe: blog.pl (styczeń 2018, właściciel: Onet) i bloog.pl (marzec 2018, właściciel: Wirtualna Polska). Wkrótce podobny los spotka platformę Blox.pl – Agora S.A. podjęła bowiem decyzję, że zakończy jej funkcjonowanie z dniem 29 kwietnia bieżącego roku.

Reklama

O ile z blog.pl i bloog.pl nie mam właściwie żadnych wspomnień, tak z Blox.pl jest ich cała masa. Mając niewiele ponad 10 lat (może 13? 14? nie pamiętam), prowadziłem tam swojego bloga. Teraz mnie to bawi, jednak wtedy podchodziłem do tego śmiertelnie poważnie (aczkolwiek anonimowo, jak większość wtedy) i dzieliłem się z innymi swoimi przemyśleniami nt. życia. Pewnie uśmiałbym się niemiłosiernie, gdybym to dziś przeczytał, ale na szczęście mojego bloga już dawno nie ma (dość szybko mi się to znudziło i go skasowałem).

Od  tamtej pory, czyli przez jakieś ~15 lat, nie zaglądałem już na Blox.pl. Mimo wszystko poczułem jakieś przykre uczucie, kiedy dowiedziałem się, że 29 kwietnia 2019 roku platforma ta zostanie zamknięta. Szczególnie, że nietrudno przywołać wspomnienia, kiedy da się przejść na stary widok serwisu (tak, kiedyś tak wyglądał internet moi młodsi Czytelnicy).

Agora S.A. nie pozostawia jednak blogerów samym sobie. Zachęca ona wszystkich do przeniesienia swoich blogów na platformę WordPress, stworzyła nawet odpowiedni poradnik, w jaki sposób to zrobić. Jeżeli ktoś natomiast nie będzie chciał już dalej pisać, wówczas może pobrać wszystkie treści notatek i zdjęcia (ma na to czas do 30 listopada 2019 roku). Komentarzy i statystyk nie można eksportować.

Oto, jak Agora S.A. wyjaśnia, dlaczego zdecydowano się na zamknięcie serwisu Blox.pl:

W ciągu 15 lat działania Blox.pl internet zmienił się niemal nie do poznania – na znaczeniu zyskały przede wszystkim media społecznościowe, a twórcy internetowi mają teraz do dyspozycji wiele narzędzi pozwalających im na bieżąco dzielić się treściami z internautami – m.in. relacje na Facebooku, Instagramie i Snapchacie czy videoblogi na YouTube. Jednocześnie, od dłuższego czasu obserwujemy coraz mniejsze zainteresowanie platformami blogowymi – w szczególności tymi, które nie oferują możliwości tworzenia serwisów w osobnej domenie. Zdecydowaliśmy się na zamknięcie Blox.pl z uwagi na malejącą popularność tej platformy.

Źródło: Blox.pl