Koniec z darmowym pakietem Office 365 Personal na urządzenia z Windows 10

Już od ponad roku Microsoft prowadzi program partnerski z praktycznie wszystkimi producentami tabletów, hybryd i niektórych netbooków, który polega na dołączeniu do urządzeń darmowego pakietu Microsoft Office 365 Personal, czyli rocznej licencji na Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook, Access, Publisher i 1 TB w chmurze OneDrive dla 3 urządzeń (laptop + tablet + smartfon). Temat ten poruszyłem już w artykule „Sprzętu z darmowym Office 365 nie zwrócisz tak łatwo!”, który odbił się sporym echem, bo jak można przeczytać pod załączonym linkiem – „gratis” wcale nie jest zawsze czymś pozytywnym. To wszystko jest już praktycznie nieważne, bo jak donosi serwis Neowin wraz z wypuszczeniem Windowsa 10 sporo ma się w tej materii zmienić.

Microsoft całkowicie rezygnuje z dołączania rocznej licencji Office 365 Personal do urządzeń z Windows 10, bez względu na to czy to smartfon, tablet, hybryda czy też netbook. Subskrypcję będzie można jednak w dalszym ciągu nabyć z tabletem Microsoft Surface 3 oraz jeszcze przez jakiś czas wraz z urządzeniami działającymi wciąż na preinstalowanym Windows 8.1. W przeciwnym wypadku pozostaje tylko możliwość zakupienia licencji osobno, co stanowi koszt średnio 200-300 zł.

Teoretycznie istnieje też możliwość zakupu urządzenia z Windows 8.1 z licencją Office 365 i późniejsza aktualizacja go do dziesiątki. Wtedy mamy zarówno pakiet, jak i najnowszą kompilację systemu, ale warto w takim przypadku uważać, bo jak wiadomo nie wszystkie urządzenia są kompatybilne z najnowszym oprogramowaniem Microsoftu. Hasłem przewodnim Windows 10 jest to, że jest on darmowy – jako aktualizacja – dla każdego użytkownika Windows w wersji 7 lub nowszej. Jednak wiele tabletów po prostu nie działa poprawnie po aktualizacji, szczególnie tych tanich, które są bardzo popularne właśnie ze względu na to, że są często nawet tańsze niż sam pakiet Office do nich dołączany. Takie problemy prawdopodobnie utrzymają się jeszcze przez pewien czas, bo jest szansa na wypuszczenie specjalnych sterowników do niektórych urządzeń, ale wiele produktów na pewno zostanie na lodzie.

Dla osób, którym nie odpowiada żadne z powyższych wyjść, pozostaje korzystać z darmowego programu Office Mobile oferującego podstawową funkcjonalność pakietu biurowego w bardzo ograniczonej formie. Office Mobile jest uniwersalną aplikacją, a więc kompatybilną tylko i wyłącznie z Windowsem 10. Prawdopodobnie właśnie z tego powodu Microsoft nie zrezygnował całkowicie z udostępniania licencji na urządzenia z 8.1.

Źródło: Neowin