Google Pixel 3 i Pixel 3 XL wkrótce stracą wsparcie. Google niedługo wypuści ostatnią aktualizację dla trzyletnich smartfonów

Choć Google udostępniło dwa dni temu listopadową aktualizację dla swoich smartfonów, na liście pominięto modele Google Pixel 3 oraz Pixel 3 XL, które zadebiutowały w 2018 roku. Oznacza to, że koniec wsparcia dla tych urządzeń jest już bardzo blisko.

Google Pixel 3 i Pixel 3 XL zadebiutowały ponad trzy lata temu, dokładnie 9 października 2018 roku. Pomimo zaczynającej się wtedy nowej mody, Google Pixel 3 pozostawał wierny tradycji – nie miał ekranu z notchem, który znajdziemy dzisiaj w praktycznie każdym smartfonie. W modelu Pixel 3 XL producent zastosował natomiast wyświetlacz z monstrualnym wycięciem, które było szeroko komentowane i przez wiele osób wyśmiewane.

smartfon Google Pixel 3 Pixel 3 XL smartphone
fot. Google

Koniec gwarantowanych poprawek zabezpieczeń dla Google Pixel 3 i Pixel 3 XL

Zakończenie wsparcia nastąpiło już wcześniej, gdyż deadline dla tych urządzeń minął w zeszłym miesiącu. Brak modeli Google Pixel 3 i Pixel 3 XL na listopadowej liście aktualizacji tylko potwierdził zamiary amerykańskiej firmy. Inną przesłanką potwierdzającą przesądzony los tych smartfonów był fakt, że seria Pixel 3 nie będzie mogła wziąć udziału w programie beta Android 12L.

Google Pixel 3 i Pixel 3 XL czeka tak naprawdę jeszcze jedna aktualizacja. Google Pixel 2 i Pixel 2 XL, po otrzymaniu ostatnich, gwarantowanych aktualizacji w październiku 2020 roku, po miesięcznej przerwie, w grudniu, dostały ostatnie poprawki błędów oraz bezpieczeństwa.

W przypadku schodzących ze sceny bohaterów, ostatnia aktualizacja ma pojawić się w pierwszym kwartale 2022 roku. Aktualizacji wciąż poddawane będą natomiast smartfony Pixel 3a oraz Pixel 3a XL, których wsparcie kończy się w maju 2022 roku. Jednocześnie ich właściciele otrzymają możliwość przetestowania Androida 12L, mimo że system jest dedykowany urządzeniom z większym ekranem oraz składanym.

Google nie pozostawia jednak obecnych właścicieli smartfonów Google Pixel 3 i Pixel 3 XL. Wielu z nich prawdopodobnie przynajmniej rozważy przesiadkę na wprowadzone niedawno na rynek modele Pixel 6 i Pixel 6 Pro. Szczególnie że cena tego pierwszego zaczyna się w Stanach Zjednoczonych już od 599 dolarów, a w Niemczech od 649 euro, co jest równowartością mniej niż 3000 złotych.

Co więcej, Pixel 6 i Pixel 6 Pro mają otrzymywać poprawki zabezpieczeń Androida przez pięć (!) lat, a więc znacznie dłużej niż Google Pixel 3 i Pixel 3 XL.