GTA V oficjalny screen

Koniec GTA Online dla starszych konsol! Gra zostanie wyłączona jeszcze w tym roku

Niech o wielkości GTA Online świadczy fakt, iż pomimo ogromnej popularności gry na PlayStation 4 oraz Xbox One, Rockstar przez niemal cały okres życia tego sprzętu pozostawił ją aktywną na oryginalnych platformach, czyli PlayStation 3 oraz Xbox 360. Pożegnań jednak nadszedł czas, bowiem serwery GTA Online dla starych konsol zostaną wyłączone jeszcze w tym roku.

Gwiazdka bez GTA Online na starych konsolach

16 grudnia 2021 roku – to wtedy właśnie Rockstar Games wyłączy GTA Online na PlayStation 3 oraz Xbox 360. Jak podaje serwis The Verge, niedostępność trybu online nie wpłynie w żaden sposób na rozgrywkę dla pojedynczego gracza. W ten sposób tryb fabularny zachowa pełnię swojej funkcjonalności, a jedynie komponent sieciowy będzie całkowicie niedostępny.

Co ciekawe, w oświadczeniu prasowym przygotowanym przez Rockstar Games można przeczytać, że usługi sieciowe dla gier na PS3 i X360 z integracją w Rockstar Social Club – na przykład L.A. Noire czy też Max Payne 3 – zostaną wyłączone kilka miesięcy wcześniej, a dokładnie 16 września 2021 roku.

Koniec imprezy, wysiadka ze starych konsol, raz raz, bo Game Passem postraszę! (źródło: Rockstar Games)
Koniec imprezy, wysiadka ze starych konsol, raz raz, bo Game Passem postraszę! (źródło: Rockstar Games)

W oczekiwaniu na kolejny port GTA V

Choć Rockstar ukręca łeb grze na oryginalnych platformach, wersje na PS4, PC i Xbox One pozostają niezmiennie aktywne. Warto też przypomnieć, że ku uciesze i zdziwieniu wszystkich graczy, już 11 listopada dostaniemy kolejne, next-genowe wydanie GTA V na PlayStation 5 oraz Xbox Series S|X, co przedłuży tym samym życie gry o parę ładnych lat.

Przyznam szczerze, przed ukazaniem się tego newsa byłem niemalże pewien, iż GTA Online już dawno nie jest grywalne na PS3 oraz Xbox 360. Okazuje się jednak, że baza graczy na obydwu platformach była tak ogromna, że opłacało się „wielkiemu R” utrzymywać serwery gry przy życiu. Wszystko jednak ma swoje granice, dlatego z pewnością nie będziemy długo żałować komponentu online na starszych konsolach. Pozostaje tylko zapytać, ile czasu minie zanim podobny artykuł napiszemy o obecnej wersji sieciowego hitu Rockstar Games.