Koniec Cyanogen OS, ale Cyanogen Mod przetrwa

Cyanogen Inc. ogłosił, że przestanie rozwijać system Cyanogen OS oraz serwować wszystkie usługi 31 grudnia. W oficjalnym oświadczeniu przekazano informację, że kod źródłowy systemu pozostanie dostępny dla społeczności.

Plan był ambitny: stworzyć konkurencyjny dla Androida system operacyjny, który bazowałby na podstawach jego działania, jednak był od niego lepszy. Producenci smartfonów szybko zweryfikowali te śmiałe marzenia, ponieważ po prostu nie opłacało się im całkowicie porzucać systemu Google. Po tym, jak Cyanogen Inc. w pewnym sensie „wypiął się” na obiecującego sojusznika, OnePlusa, firmie nie udało się znaleźć nikogo, kto chciałby się związać z twórcami oprogramowania na serio.

Informacja o „zamknięciu” firmy Cyanogen Inc. w takiej formie, jak ją znamy, została podana w bardzo nietypowym, krótkim poście na blogu Cyanogena:

W ramach trwającej konsolidacji Cyanogen Inc., wszystkie usługi, wraz z tworzeniem kolejnych kompilacji Cyyanogen nightly, przestaną być rozwijane. Stanie się to najpóźniej do 31 grudnia 2016 roku. Projekt „open source” i kod źródłowy będzie dostępny dla każdego, kto zechce budować CyanogenMod osobiście.

Oznacza to, że ewentualnym autorem kolejnych wersji CyanogenMod nie będzie ekipa z Cyanogen Inc. Kompletnie zarzucą oni pracę nad tym projektem, pozostawiając go w rękach społeczności, która może, ale wcale nie musi „ciągnąć” go dalej. Zapaleńców jednak nie brakuje i już niebawem wszystko, co wchodziło w skład CyanogenMod, zostanie wykorzystane przez Android Lineage, w celu dalszego rozwoju i dystrybucji „wolnego” oprogramowania. Co z tego wyjdzie? Zobaczymy.

O ile ogłoszenie Cyanogen Inc. pojawiło się znikąd, to raczej nikogo nie zaskakuje. Firma niedawno zwalniała pracowników, jej prezes, jak i współzałożyciel również odeszli. Przedsiębiorstwo zamierza skupić się na tworzeniu modułów do Androida, które nie będą pełnym systemem operacyjnym, ale jedynie jego funkcjonalnymi elementami. Cyanogen Inc. ma nadzieję, że zainteresuje nimi producentów urządzeń, jednak mgliste to nadzieje i osobiście nie wierzę w sukces tego przedsięwzięcia.

 

źródło: AndroidAuthority