Wbrew sugestiom USA, Komisja Europejska nie pozbawi Huawei możliwości budowy sieci 5G w krajach UE

Komisja Europejska nie zamierza wprowadzać zakazu, który wykluczyłby Huawei z budowy sieci 5G na terenie krajów Unii Europejskiej. Zaleca jednak przeprowadzenie kontroli bezpieczeństwa w każdym z nich oraz współpracę podczas wymiany informacji, zdobytych podczas oceny ryzyka.

„Rewolucja 5G” to może za dużo powiedziane, ale Komisja Europejska zgadza się, co do tego, że wprowadzenie sieci nowej generacji wpłynie na wiele dziedzin gospodarki. Jest też świadoma, że jej budowa wymaga współpracy wielu podmiotów w poszczególnych krajach, zarówno prywatnych jak i państwowych. Dlatego też kwestie bezpieczeństwa są niezwykle istotne, już na etapie modernizacji sieci.

Reklama

KE nie widzi jednak potrzeby, by wykluczać z tych procesów jakąś konkretną firmę – w tym wypadku Huawei, wobec którego Stany Zjednoczone stawiają poważne zarzuty, między innymi współpracy z chińskim wywiadem. Zaleca natomiast przeprowadzenie ekspertyz bezpieczeństwa w każdym z krajów UE, a następnie podzielenie się ich wynikami na forum unijnym. Raporty mają być gotowe do 1 października tego roku. Komisja rozpatrzy każdy z nich i nie później niż jesienią 2020 roku podejmie decyzję o ewentualnym odsunięciu (bądź nie) Huawei od budowy sieci 5G w krajach UE.

Huawei uważa decyzję Komisji Europejskiej jako rozsądną i adekwatną do obecnej sytuacji. Wydaje się, jakoby firma nie obawiała się szczegółowych kontroli i badań w poszczególnych krajach, a to dobrze. Oczywiście Huawei zrobi wszystko, żeby opinie były jak najlepsze, bo jest świadome tego, o jaką stawkę toczy się sprawa. Negatywna decyzja KE mogłaby się położyć długim cieniem na wiarygodności tej firmy. A tak – będzie okazja do utarcia nosa Ameryce i wykazania, że nie wszystkie decyzje zachodniego mocarstwa mają słuszne podstawy.

W Polsce trwa inwentaryzacja infrastruktury telekomunikacyjnej Huawei, rozpoczęta po aresztowaniu byłego dyrektora tej firmy w naszym kraju. Informacje zebrane podczas niej, na pewno przydadzą się Komisji Europejskiej.

Zamiana ról: teraz to Huawei pozywa do sądu rząd Stanów Zjednoczonych

źródło: wirtualnemedia.pl