Chcesz poćwiczyć komendy z Linuksa? Dzięki Webminal możesz to zrobić w przeglądarce | Tabletowo.pl

Chcesz poćwiczyć komendy z Linuksa? Dzięki Webminal możesz to zrobić w przeglądarce

Dołącz do dyskusji 0

Terminal to nieodłączna część systemów typu Linux. Jeśli chcesz zacząć korzystać z dowolnej dystrybucji, musisz również przyzwyczaić się do Terminala. To oczywiście wymaga pewnego przygotowania. Dzięki Webminal możesz poćwiczyć w przeglądarce.

Na przestrzeni ostatnich lat deweloperzy przygotowali specjalne narzędzia i usługi, dzięki którym, w wielu przypadkach, użytkownik nie jest zmuszony korzystać z Terminala. Nierzadko jednak pewne czynności wymagają wpisania kilku, zazwyczaj prostych komend.

Komenda screenfetch

Ja osobiście w żaden sposób nie przygotowywałem się do korzystania z Linuksa. Po prostu poszukałem jakiejś szybkiej i lekkiej dystrybucji (wtedy wybrałem Xubuntu 16.04) i zainstalowałem. Poruszania się po systemie, czy komend Terminala, zacząłem uczyć się dopiero „na żywo”. Uczyłem się tego, czego w danym momencie potrzebowałem. To sprawiło, że mogłem nie wiedzieć, co dana komenda w ogóle robi, a także nie znać kilku innych, podstawowych.

Myślę, że przed zainstalowaniem Linuksa warto poćwiczyć kilka prostych komend. Pomóc w tym może strona Webminal.

Czym jest Webminal?

Webminal to strona internetowa, choć nie taka „typowa”. Przede wszystkim znajdziemy tam Terminal Linuksa, w którym normalnie możemy wpisywać komendy. Co prawda podobnych narzędzi jest co najmniej kilka, jednak Webminal jest w pewien sposób wyjątkowy, bowiem jest to również przewodnik po Terminalu dla początkujących.

Znajdziemy tam poradniki, podzielone na lekcje, w których nie tylko mamy wypisane przeróżne, podstawowe komendy, ale także wyjaśnione, jak one działają. Dzięki temu użytkownik może znacznie lepiej zrozumieć, jak wygodnie poruszać się po systemie.

Jak zacząć korzystać z Webminal?

Aby zacząć korzystać z Webminal, należy wejść na stronę www.webminal.org/register i zarejestrować się w usłudze. Po zweryfikowaniu swojego konta logujemy się, a następnie klikamy w Terminal. Tutaj strona poprosi nas o wprowadzenie loginu i hasła. Po tej czynności powinniśmy zobaczyć to, co na poniższym zrzucie ekranu.

Jak możemy zauważyć, po lewej stronie ekranu mamy miejsce na wpisywanie komend, natomiast po prawej przestrzeń z różnymi informacjami. W tym miejscu możemy również przejść do wybranego przez nas poradnika, które zostały podzielone na lekcje.

Muszę przyznać, że jestem zadowolony z tych poradników. Co prawda przewodnik jest po angielsku, jednak język jest tutaj nad wyraz prosty. Wszystkie komendy zostały wyjaśnione w sposób łatwy i przyjemny dla ucznia. Mam wrażenie, że jest to nic innego, jak nauka poprzez zabawę. Lekcje nie są zbyt długie, więc jeśli mamy chwilę wolnego czasu, to możemy sobie przerobić na szybko jeden bądź dwa tematy.

Fragment 1 lekcji w Webminal (fot. Webminal)

Szczerze…

Szkoda, że nie trafiłem na Webminal nieco wcześniej, zwłaszcza wtedy, kiedy dopiero zaczynałem zabawę z systemami typu Linux. To jednak nie oznacza, że usługa ta mnie nie zainteresowała. Wręcz przeciwnie – bardzo chętnie przerabiam sobie w Webminal kolejne tematy, odświeżając niektóre rzeczy, a także ucząc się kilku nowych.

Kilka dni temu zakupiłem nowego laptopa i szukam dla niego odpowiedniej dysytrybucji. Niestety, wysoka rozdzielczość ekranu sprawia, że nie mogę wybrać swojego ulubionego Linuksa, czyli Peppermint OS 9, bowiem środowisko graficzne LXDE nie za bardzo chce współpracować z ekranami HiDPI. Mimo to wiem, że lada moment znajdę coś równie ciekawego, zainstaluję i podzielę się z Wami wrażeniami. Czekajcie więc!

Polecamy również:

Pop!_OS – wrażenia z użytkowania jednej z dystrybucji Linuksa. Spoiler: jest dobrze!

Artykuł został zainspirowany wpisem na It’s FOSS

oiot.pl, czyli wszystko co chciałbyś wiedzieć o Internecie Rzeczy
– nowy serwis Tabletowo o Internecie Rzeczy. Sprawdź!

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona