Rośnie kolejna fabryka układów Samsunga. Będzie produkować w litografii 5nm

W południowokoreańskim mieście Pyeongtaek powstaje kolejna fabryka układów scalonych Samsunga, zdolna produkować je w litografii 5 nm.

Reklama

Cel: znaczne zwiększenie mocy przerobowych

Mimo, że Samsung już teraz jest największym producentem układów scalonych na świecie, istnieje silna potrzeba dalszego rozwijania biznesu i znacznego zwiększenia mocy przerobowych. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że koreański producent ma ambicje zwiększać przewagę nad tajwańskim TSMC, ale przede wszystkim z uwagi na rosnące wymagania ze strony zleceniodawców, których oczekiwania co do ilości i jakości dostarczanych podzespołów rosną w bardzo szybkim tempie.

W nowej fabryce produkowane będą, przede wszystkim, procesory i modemy 5G, ale również rozwiązania FPGA i ASIC, wykorzystywane do uczenia maszynowego.

Reklama
procesor Samsung Exynos 990
procesor Exynos 990 (fot. Samsung)

Początek wielkiego planu

Budowa fabryki w Pyeongtaek to dopiero początek ogłoszonego przez Samsunga planu dotyczącego rozbudowy części przedsiębiorstwa zajmującej się produkcją układów zbudowanych z półprzewodników. W ciągu najbliższych dziesięciu lat, Koreańczycy mają zamiar wydać na ten cel niebagatelną kwotę 116 miliardów dolarów.

Powstający zakład produkcyjny będzie siódmą fabryką układów produkowanych na zlecenie podmiotów zewnętrznych należącą do Samsunga, a jednocześnie szóstą zlokalizowaną w Korei Południowej (firma posiada również zakład w Stanach Zjednoczonych).

Nasz klient, nasz pan

Konieczność tak szybkiego i intensywnego zwiększenia mocy przerobowych wynika wprost z zapotrzebowania, jakie na układy Samsunga zgłaszają kolejne firmy, zwłaszcza amerykańskie. Pewniakiem do odbioru nowych SoC w architekturze ARM wydaje się być firma Apple, o której spekuluje się, że ma zamiar porzucenia procesorów Intela w komputerach Macintosh, właśnie na rzecz ARM.

Zainteresowana usługami Samsunga będzie z pewnością Nvidia, która musi znaleźć dostawcę dla bardzo wydajnych podzespołów do kart graficznych z rodziny Hopper. W kolejce po układy Koreańczyków stoi również Google, Qualcomm i Amazon.

procesor chip SoC układ (fot. Pixabay)

Pozyskać nowych, utrzymać dotychczasowych

Oprócz pozyskania nowych kontrahentów, Samsung musi zadbać o to, by dotychczasowi nie pokusili się o zmianę dostawcy, na przykład na wspomniane TSMC, które na skutek amerykańskich ograniczeń, wkrótce straci jednego ze swoich największych odbiorców – Huawei. Tajwańczycy z pewnością bardzo chętnie przygarną obecnych klientów koreańskiej firmy, by skompensować odejście ważnego partnera.

Wyzwanie, przed jakim stanął Samsungz pewnością nie należy do najłatwiejszych, jednak nagrodą za jego sprostanie będą tak potężne zyski, że warto podejść do sprawy z maksymalnym zaangażowaniem.

Źródło: TechSpot

 1. Jeżeli tak po prostu włożą do macbooka układ ARM zaprojektowany pod telefon czy tablet, który jest ograniczany z uwagi na ilość miejsca i brak skutecznej metody odprowadzania ciepła w takich urządzaniach to będzie słabo. Co innego jak od początku do końca zaprojektują układ ARM specjalnie pod laptopy to może się to stać jakąś alternatywą dla architektury AMD64.

  1. Nie koniecznie, w laptopie z uwagi na więcej miejsca można zastosować zmyslny system chłodzenia z radiatorem i wentylatorami, czego nie da się zrobić w smartfonie

    1. Tak, tym bardziej że spekulanci mówią że pierwszym Macbookiem na ARM będzie następca Macbooka 12″. Apple już w przeszłości udowadniało, że potrafi zaprojektować wydajne pasywne chłodzenie zintegrowanie z aluminiową obudową. Niestety w ostatnich latach pewnie z uwagi na to że na czele firmy stoi kasjer dopracowanie konstrukcyjne Macbooków poszło w zapomnienie. 12 lat temu było nie do pomyślenia żeby Macbooki grzały się tak bardzo, że o zgrozo wlutowane w płytę główną paięci potrafią ulec zniszczeniu lub stracić kontakt z płytą główną. Dzisiaj dzieje się to w 2 letnich Macbookach, to nie do zaakceptowania w laptopach za kilkanaście tyś. PLN.

   1. Właśnie o tym pisze, jakbyś nie zrozumiał. :-) Przeprojektowany układ ARM mógłby w laptopie być większy co już by ograniczyło generowanie ciepła, do tego dobrze skonstruowane chłodzenie nawet pasywne i można by było wycisnąć z takiego ARM znacznie więcej niż z tego zainstalowanych w telefonach.

    1. Wybacz ale napisałeś w taki sposób, że interpretacja , może być szeroka , troche jak polityk, dla tego nie zrozumiałem przekazu

    1. Samsung popełnił błąd w momencie jak opracowywaniem Exynos zajęły się głowy ze Stanów Zjednoczonych bo właśnie na terenie USA był opracowywany ten układ.Mam nadzieję , że więcej tego błędu nie popełnią i nauczyli się na błędzie.Zresztą pewnie w bliskiej przyszłości się przekonamy , że najlepsze produkty muszą mieć swoje źródło w Korei Południowej , Japonii , Chinach czy Tajwanie.
     USA od lat czerpało korzyści przez swoją otwartość bo większość patentów jaka należy do nich została opracowana wspólnymi siłami Azjatów i Europejczyków.

     1. Wczoraj wieczór byłem przy dworcu Fabrycznym w Łodzi, tam łapie całkiem znośnie 5G, przy przeglądaniu net po 5G rozgrzał mi się tak że spigen był cały gorący a na wysokości aparatu to aż parzył.

 2. W sieci można wyczytać, że coraz niższe cyferki przy nanometrach, to w wielu przypadkach konkretna ściema.
  Skopiujcie i wrzućcie w Google: 14, 10, 7 nm i litograficzny bałagan. Ktoś w końcu to zauważył i chce sprzątać

  1. Z tym jest od lat problem a widać szczególnie po stronie Amerykańskiej firmy Intel.Ich stare 14nm , które jeszcze stosują bo nie mogą wyjść z bagna jakie sami sobie stworzyli.Popatrz sobie na różnice w oznaczeniach i w realnych zastosowaniach.14nm od Intela miało mieć ponad 42 miliony tranzystorów na mm2 a obecnie ma niecałe 17 milionów tranzystorów na mm2, sławne 10nm Intela miało mieć ponad 100 milionów tranzystorów na mm2 a układ o niskim poborze energii Lakefield ma niecałe 50 milionów tranzystorów na mm2.
   To teraz popatrzmy na takiego Kirin 990 5G , którego gęstość upakowania wynosi ponad 94 miliony tranzystorów na mm2 a od kiedy mamy go na rynku? A takiego Lakefield od Intela nie widać bo po co jak jest słabszy od układów Smartfonowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama