Reklama
klawiatura Google Gboard keyboard

Praktyczna rzecz. Klawiatura Google GBoard sugeruje emotikony w pasku słownika

GBoard na Androida to moja ulubiona klawiatura. Odkąd przesiadłem się ze SwiftKey, nie widzę potrzeby kolejnej zmiany, zwłaszcza, że Google co rusz dodaje pomniejsze nowości. Teraz ułatwia odnajdowanie emotikonek.

Reklama

Sugestie emotikonek w pasku słownika GBoard

Jeśli mamy w zwyczaju posługiwać się emotikonami podczas pisania wiadomości, a korzystamy z klawiatury GBoard, to wiemy, że załączenie odpowiedniej ikonki wymaga dodatkowego kliknięcia w symbol „buźki” na klawiaturze i wyszukanie stamtąd odpowiedniego symbolu. Nie jest to specjalnie obciążające, ale Google oferuje teraz spore ułatwienie, które od długiego czasu dostępne było w konkurencyjnych aplikacjach klawiatur na Androida.

Obecnie sugestie emotikonek będą dynamicznie pojawiać się na pasku sugestii wyrazów podczas wpisywania poszczególnych słów, jako jedna z trzech propozycji.

Na przykład, wpisując słowo „słońce”, wśród jednych z propozycji słów pojawi się emotikon obrazujący słoneczko. Wpisując „dom”, znajdziemy tam symbol budynku, gdy wpiszemy „kot”, zasugerowany będzie znaczek zwierzaka, i tak dalej.

Zauważyłem też, że znacznie więcej emotikonek pojawia się, gdy wpisujemy angielskie słowa. Polskie odpowiedniki wyrazów „wind” czy „leaf” nie powodują zasugerowania pasujących do nich symboli. Być może to tylko kwestia czasu.

Oczywiście, jeśli nie odpowiada nam to, że jeden „slot” podpowiedzi często zajmować nam będą emotikony, opcję tę możemy wyłączyć. Wystarczy udać się do ustawień, gdzie w zakładce Korekta tekstu znajdziemy odpowiedni przełącznik.

Jak włączyć podpowiedzi w formie emotikon w GBoard?

Jeśli jeszcze nie widzimy tej aktualizacji u siebie, musimy uzbroić się w cierpliwość. Udostępniana jest ona od strony serwera, a więc nie jest powiązana z konkretną wersją aplikacji. Na moim smartfonie sugestie emotikon działają na GBoard w edycji 9.8.06.32xx, zaś niektórzy z wersją 9.8.06.33xx wciąż nie mają jej włączonej.