Bitmoji

Oho, klawiatura Google GBoard zachęca do instalowania Bitmoji

Klawiatura GBoard ma już od dłuższego czasu sporo wspólnego z konfigurowalnymi awatarami Bitmoji. Spośród różnych naklejek, można było wybrać którąś z grafik importowanej z tej aplikacji. Teraz będzie dało się to zrobić jeszcze prościej.

GBoard proponuje wstawianie naklejek Bitmoji

Bitmoji otrzymuje osobną zakładkę w aplikacji klawiatury GBoard – zaraz obok klasycznych emoji. Jeśli na nią tapniemy, to pojawi się ekran zachęcający do zainstalowania i skonfigurowania apki Bitmoji. Kiedy już to zrobimy, będziemy mogli w prosty sposób dodawać do konwersacji naklejki z naszą podobizną.

To dość dziwny ruch ze strony Google’a, które dotąd raczej starało się, by klawiatura GBoard była prosta i przejrzysta. Dorzucanie rozwiązań – badź co bądź – obcej firmy, nie leży w zwyczaju giganta z Mountain View. Co się stało ze starym, dobrym, „czystym” Androidem”?

Testy trwają – sprawdźcie u siebie

GBoard zaczyna mi powoli przypominać aplikację SwiftKey, którą uwielbiałem za naprawdę inteligentne podpowiedzi słów, ale porzuciłem ze względu na powtarzające się błędy w funkcjonowaniu.

Co prawda mało prawdopodobne, by taki sam los spotkał GBoard, ale integracja dodatkowych rozwiązań wewnątrz apki, która jest domyślną klawiaturą dla wielu smartfonów z Androidem i wyborem milionów ludzi szukających prostego programu, może nie skończyć się dla Google najlepiej.

Wygląda na to, że integracja Bitmoji jest testowana dość szeroko, skoro nawet ja zauważyłem zmiany u siebie na telefonie. Jak wskazuje Android Police, raczej nie wiąże się z jakąś aktualizacją ani przynależnością do programu wersji beta (bo w nim nie uczestniczę), a wydaje się być dodatkiem rozprowadzanym od strony serwera. Zobaczymy, na ile trwałe będą to zmiany.