Klawiatura Google ciemnieje razem z systemem

Wprowadzanie ciemnego motywu do systemu Android trwa już od dłuższego czasu. Z możliwości zmiany kolorystyki w zależności od pory dnia czy preferencji użytkownika korzysta coraz więcej aplikacji, zarówno systemowych, jak i doinstalowywanych przez użytkowników. Klawiatura Google była jednym z tych programów, w których zmiana motywu nieco kulała. Właśnie się to zmienia.

Jeden przełącznik dla całego systemu

Jedną z najważniejszych innowacji wprowadzonych wraz z systemem Android 10 była możliwość zastosowania ciemnego motywu do całego systemu przy pomocy zmiany jednego ustawienia. Co istotne, parametr mogły odczytywać również inne aplikacje, przez co te mogły dostosowywać się do raz zdefiniowanych preferencji użytkownika.

Na liście kompatybilnych aplikacji wciąż brakuje jednej z najistotniejszych – Gboard, czyli Klawiatury Google. Na szczęście, stosowna poprawka jest już dostępna dla użytkowników wersji beta, a wkrótce powinna trafić również dla do wszystkich zainteresowanych odbiorców.

Klawiatura Google – albo własny motyw, albo automat

Implementacja automatycznej zmiany motywu Klawiatury Google na podstawie ustawień systemowych polega na wprowadzeniu dodatkowego motywu klawiatury, dostępnego do wyboru przez użytkownika. Wybierając go można zdecydować, czy klawisze mają mieć obrysy, czy nie.

Na tym pole wyboru się kończy – nie ma możliwości dokładnego wskazania odcienia, jaki ma być prezentowany, gdy wybrany jest motyw jasny, a jaki, gdy ciemny.

Klawiatura Google automatyczny motyw
fot. via 9to5Google

Nadchodzi ulga dla oczu

Wprowadzenie systemowej zmiany motywu do aplikacji Klawiatura Google to funkcja przydatna przede wszystkim dla tych, którzy korzystają z automatycznej zmiany motywu systemowego w zależności od pory dnia. Korzystanie z ciemniejszych odcieni w nocy może istotnie ograniczyć zmęczenie oczu, gdy używamy smartfona po zmroku.

Klawiatura Google to jedna z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych aplikacji dla systemu Android. Popularnością wyprzedza chociażby Microsoft SwiftKey czy autorskie rozwiązanie Samsunga dostępne w jego urządzeniach. Nieco dziwi, że tak istotna zmiana pojawia się tak późno, ale cóż, jak to mówią, lepiej późno niż wcale.