(fot. Kia)

Nowa Kia Sorento zaparkuje sama i to bez kierowcy w środku

Niemieccy producenci, przyzwyczajeni do świetnych wyników w Europie, powinni coraz uważniej patrzeć na poczynania Koreańczyków. Kia to nie tylko atrakcyjna cena, ładne wzornictwo, ale ostatnio również nowoczesna technologia.

Kia Sorento z funkcją zdalnego parkowania

Jeśli ktoś nadal uważa, że Kia to kolejna, tania marka, nie oferująca naprawdę interesujących samochodów, to powinien udać się do najbliższego salonu. W portfolio znajdziemy już modele, które prezentują się po prostu świetnie (Kia ProCeed), pokonują zakręty niemal tak sprawnie jak BMW (Kia Stinger) czy są świetnymi elektrykami (Kia e-Niro). Tak, Koreańczycy w ciągu ostatnich lat wykonali ogromny postęp.

Co więcej, na pokład zaczynają trafiać technologie, które do niedawna mogliśmy spotkać tylko w drogich markach premium. Przykładowo, nowa Kia Sorento otrzyma Remote Smart Parking Assist (RSPA), czyli – jak zaznacza sam producent – system zdalnego inteligentnego wspomagania parkowania. Nie chodzi o automatyczne parkowanie, gdy kierowca znajduje się w środku, ale o funkcję parkowania sterowaną z poziomu pilota.

Można wysiąść, Kia sama wciśnie się w wolne miejsce parkingowe

Kia Sorento będzie pierwszym modelem producenta, który w Europie zaoferuje system RSPA. Technologia ma na celu ułatwienie wysiadania i dostępu do samochodu, gdy musimy zaparkować w ciasnym miejscu lub w sytuacji, gdy ktoś zaparkował zbyt blisko, uniemożliwiając otworzenie drzwi.

Nowa Kia Sorento.
Kia Sorento (fot. Kia)

Sterowanie procesem parkowania lub wyjeżdżania z miejsca parkingowego odbywa się za pomocą inteligentnego pilota. Należy pamiętać, że kierowca musi znajdować się blisko pojazdu, aby móc nadzorować cały proces.

Podczas manewrowania, komputer przejmuje kontrolę nad układem kierowniczym, pedałem przyspieszenia, hamulcem oraz skrzynią biegów. Natomiast inne zaparkowane pojazdy i różne przeszkody wykrywane są za pomocą wbudowanych czujników. Ponadto, samochód cały czas monitoruje otoczenie, aby w razie wykrycia potencjalnego zagrożenia, przykładowo możliwej kolizji z innym pojazdem, pieszym czy rowerzystą, automatycznie zahamować.

https://www.instagram.com/p/BX2d4JnlDzo/?utm_source=ig_web_copy_link

Warto dodać, że jeszcze 2-3 lata temu podobną technologią chwalili się producenci premium, jak BMW czy Mercedes. Natomiast wkrótce z funkcji zdalnego parkowania skorzystają właściciele nowej generacji Sorento, a więc odczuwalnie tańszej marki Kia.