Inne środowiska zainteresowane smartfonem z Linuxem: KDE Plasma będzie dostępne na Librem 5 | Tabletowo.pl

Inne środowiska zainteresowane smartfonem z Linuxem: KDE Plasma będzie dostępne na Librem 5

Dołącz do dyskusji 0

W powodzenie projektu smartfona z prawdziwym Linuxem trudno uwierzyć, ponieważ wiele firm, które miały znacznie większe możliwości, próbowało stworzyć nowy system operacyjny na urządzenia mobilne i ostatecznie poległy. Jednak jak na razie Purism radzi sobie całkiem nieźle. Co więcej, zainteresowanie jego pomysłem rośnie.

Ważnym elementem każdego systemu operacyjnego typu Linux jest nakładka graficzna. Jest ich dosyć sporo – niektóre są bardziej znane, niektóre mniej. Librem 5 – smartfon z Pure OS – będzie bazował na najbardziej popularnym środowisku, czyli GNOME. Jednak firma już na początku zaznaczyła, że użytkownik dostanie wolną rękę w zakresie oprogramowania.

Dowodem tego jest współpraca marki Purism z firmą wydającą KDE Plasma, czyli drugie najpopularniejsze środowisko graficzne na Linuxy. To właśnie z myślą o tej nakładce stworzono KDE Connect – program, który pozwala na synchronizację plików, powiadomień itd. smartfona z Androidem oraz PC, który pracuje na Pingwinku.

Render telefonu Librem 5 z KDE Plasma (fot. kde.org)

KDE Plasma pojawiła się jednak na smartfonach już jakiś czas temu – twórcy eksperymentowali ze swoją nakładką, czego dowodem jest poniższy film. Tutaj warto zaznaczyć, że będą mieli oni na czym bazować, a więc powinno pójść łatwiej niż w przypadku GNOME.

Wbrew wcześniejszym obawom, projekt Librem 5 radzi sobie świetnie. Firma osiągnęła już 23% celu, czyli około 345 tysięcy dolarów. Dla przypomnienia, cel ustalono na półtora miliona dolarów. Do końca akcji zostało jeszcze 38 dni, więc może się udać zebrać całą potrzebną kwotę. Jak widać, jednak jest zainteresowanie urządzeniami z alternatywnymi systemami operacyjnymi.

Polecamy również:

Z odrobiną szczęścia „prawdziwy Linux” na smartfony może być strzałem w dziesiątkę

Źródło: OMG!Ubuntu

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona