(fot. pexels.com)

Kalkulator w Windows 10 z przydatnym trybem „zawsze na wierzchu”

Uważam, że dobry system operacyjny skierowany dla masowego odbiorcy powinien zapewniać nie tylko wysoki poziom bezpieczeństwa czy stabilności, ale także dopracowany zestaw aplikacji już po pierwszym uruchomieniu. Dotyczy to chociażby prostego notatnika czy nawet kalkulatora. To właśnie kalkulator niebawem stanie się jeszcze lepszy w Windows 10.

Reklama

Mogłoby się wydawać, że kalkulator to jedna z tych mniej przydatnych aplikacji. Cóż, wiele osób nie zauważa, jak często sięga po ten prosty program, który w końcu mógłby zostać napisany przez nawet początkującego studenta informatyki. Natomiast kalkulator często okazuje się niezastąpiony, gdy musimy szybko wykonać obliczenia.

Microsoft pracuje nad lepszym kalkulatorem dla Windows 10

W Windows 10 otrzymujemy naprawdę dobrą aplikację kalkulatora. Startuje ona dosłownie w sekundę i najczęściej po kilku kliknięciach dostarcza nam satysfakcjonującej odpowiedzi. Ponadto, zapewnia też wygodne narzędzie konwersji jednostek miar, a także rozwiązania, które mogą zostać docenione przez programistów lub innych specjalistów.

Ta dobra aplikacja niebawem zyska kolejne przydatne funkcje. Dave Grochocki, który w Microsofcie zajmuje się rozwojem Notatnika i Kalkulatora w Windows 10, przedstawił na Twitterze planowane nowości. Kalkulator ma bowiem zyskać tryb „zawsze na wierzchu”, który będzie dostępny po przejściu do „miniaturowej” wersji aplikacji.

Nie jest to duża nowość, ale w wybranych scenariuszach może okazać się naprawdę przydatna. Korzystaliście kiedyś z kalkulatora i otrzymane wyniki wprowadziliście do innej aplikacji uruchomionej w pełnym oknie? Jeśli tak, to prawdopodobnie odczuliście jak irytujące może być ciągłe znikanie okna kalkulatora, gdy przechodzimy do drugiej uruchomionej aplikacji. Dzięki funkcji „zawsze na wierzchu” ten niepożądany efekt nie będzie już występował.

Kalkulator dostępny jest na platformie GitHub

Planowane wprowadzenie trybu „zawsze na wierzchu” zawdzięczamy wcześniejszej decyzji Microsoftu. Firma z Redmond udostępniła bowiem kod źródłowy kalkulatora na platformie GitHub, aby w założeniach umożliwić m.in. szybszy rozwój tej podstawowej aplikacji Windowsa. Niewykluczone, że niebawem czeka nas wysyp kolejnych nowości, które zostały zaproponowane przez społeczność skupioną wokół oprogramowania Microsoftu.

źródło: Windows Central, Dave Grochocki (Twitter)