Reklama
procesor UNISOC Tiger T7520 5G
UNISOC Tiger T7520 (źródło: UNISOC)

Qualcomm kontra MediaTek – lista spodziewanych procesorów mobilnych na rok do przodu

Zwykle można przewidzieć premierę jakiegoś ważnego podzespołu czy urządzenia, jeśli do tej pory producent wykazywał się wystarczającą regularnością w swoim cyklu wydawniczym. Między innymi dzięki temu udało się opracować kalendarz premier nadchodzących procesorów firm Qualcomm i MediaTek.

Reklama

Plan Qualcomma: skok na 5 nm

Na samym początku trzeba podkreślić, że mamy do czynienia jedynie z badaniem, a nie szczegółowymi terminarzami premier skradzionymi z biurek odpowiedzialnych osób pracujących w Qualcommie i MediaTeku. Bank inwestycyjny, który opracował poniższy schemat oczywiście ma swoje zaufane źródła, ale nie zdradza personaliów osób, z którymi kontaktowano się przy jego opracowywaniu.

Snapdragony 720G, 662 oraz 460 już znamy – zostały zaprezentowane kilka miesięcy temu. Nie pokrywa się to z tabelą, co oznacza jedną z dwóch rzeczy: albo jest ona naprawdę stara, albo po prostu niedokładna (lub: niedokładna, bo stara).

Zgodnie z dalszymi ustaleniami, następca Snapdragona 865, czyli Snapdragon 875G ma zadebiutować w pierwszym kwartale przyszłego roku. Ma to być chipset oparty na dokładniejszym procesie technologicznym 5 nm, opracowanym przez Samsunga.

Niedługo później, gdzieś na początku drugiego kwartału 2021 roku, Qualcomm ma pokazać światu inny układ, korzystający z dobrodziejstw 5-nanometrowej litografii, ale przeznaczony dla urządzeń ze średniej półki, czyli Snapdragon 735G.

„Rozkład jazdy” najbliższych premier procesorów Qualcomma i MediaTeka

MediaTek rozwinie linię Dimensity

Jeśli wierzyć zestawieniu, MediaTek zmieni nazewnictwo swoich najważniejszych układów mobilnych, porzucając Helio i będzie trzymać się zapoczątkowanej końcówką ubiegłego roku linii Dimensity.

MediaTek Dimensity 800

Wkrótce powinniśmy zobaczyć SoC (System on Chip) o nazwie Dimensity 600, który planowany był na trzeci kwartał tego roku. Na początku 2021 roku lub jeszcze pod koniec 2020, zrobi się znacznie ciekawiej. Pojawić się ma Dimensity 400, którego architekturę określa się na 6 nm – dziwne, niespotykane i jeszcze nie wiadomo, co to oznacza.

Tak czy siak, pierwszy flagowy, jeszcze nienazwany procesor MediaTeka budowany w litografii 5 nm, zostanie zaprezentowany gdzieś na początku drugiego kwartału 2021 roku.

Znów MediaTek pozostanie trochę z tyłu za Qualcommem, ale niewykluczone, że przynajmniej niektórzy producenci zechcą wypróbować ten układ. Niewykluczone, że połaszą się na niego Vivo i Redmi, którzy pierwszy romans z Dimensity mają już za sobą.