Jeden znak przesłany przez żartownisia, może zawiesić twojego iPhone’a. Strzeż się języka telugu! | Tabletowo.pl

Jeden znak przesłany przez żartownisia, może zawiesić twojego iPhone’a. Strzeż się języka telugu!

Dołącz do dyskusji 0

To nie pierwszy raz i zapewne nie ostatni, kiedy słyszymy o tym, że jedna wiadomość o konkretnej treści, może zablokować iPhone’a lub spowodować jego restart. Zabawne jest jednak to, że takie kwiatki nadal się pojawiają, a sprzęt Apple jest w takich wypadkach bezbronny, dopóki światła dziennego nie ujrzy specjalna aktualizacja.

Jakiś czas temu mieliśmy do czynienia z podobną historią, która obracała się wokół litery „i”. Problemy z nią związane zostały zażegnane. Nadeszło jednak nowe niebezpieczeństwo, w postaci tego znaku:

Tym razem, symbol, który wywołuje zaniepokojenie wśród użytkowników iPhone’ów, pochodzi z Indii. 70 milionów ludzi posługuje się tam językiem telugu. Powyższa litera, jeśli tylko pojawi się w otrzymanej przez nas wiadomości, może narobić nam sporo problemów.

Kiedy tylko spróbujemy odczytać SMS-a lub wiadomość z innego komunikatora, a w jego treści znajdzie się ten dziwny symbol, nasz smartfon, tablet lub komputer z systemem Apple, zamyśli się intensywnie, a następnie zawiesi. Nie ma znaczenia, czy mamy starszy czy nowszy sprzęt – wszystkie urządzenia pracujące na iOS lub MacOS są podatne na ten specyficzny znak. Program lub aplikacja – nie ważne czy to iMessage, WhatsApp czy Facebook Messenger – próbująca rozgryźć złożoność litery z języka telugu, może spowodować, że nasze urządzenie zatnie się na amen i trzeba je będzie ponownie uruchamiać.

Jako że aplikacja będzie wciąż starała się odczytać symbol (co z jakiegoś powodu jest dla niej zbyt trudne), dostęp do wiadomości z poziomu zablokowanego urządzenia będzie niemożliwy. Najlepiej będzie wtedy podjąć próbę zalogowania się do usługi/komunikatora na innym systemie i usunięcie wiadomości „od tylnych drzwi”. Oczywiste jest, że w wypadku gdy otrzymamy literę powodującą to całe zło na Messengerze, to dobrze będzie zalogować się do Facebooka przez komputer z Windowsem lub tablet albo smartfon z Androidem.

iOS w wersji 11.3 będzie odporny na tę lukę, ale odpowiednia poprawka powinna pojawić się już niebawem w jakimś dodatkowym, nieplanowanym wcześniej wydaniu systemu. Jeśli ktoś bierze udział w programie testowym wersji beta, to jego sprzęt z systemem Apple powinien być już w tym momencie odporny na znak w języku telugu.

Naprawdę w takich sytuacjach cieszę się, że nie mam iPhone’a. Moi znajomi, którzy zajmują poczesne miejsca w loży lokalnych żartownisiów, nie przepuściliby takiej okazji, by zawiesić mi telefon.

źródło: The Verge przez BGR
zdjęcie tytułowe: „Apple iPhone 6 Plus”, Kārlis Dambrāns na licencji CCA-2.0

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona