W końcu można wyciszyć tego gadułę, Asystenta Google. Mieliście tę opcję już wcześniej?

Bywa, że chcemy skorzystać z głosowego Asystenta Google, ale wolelibyśmy, żeby nie odpowiadał głośno na nasze pytanie lub polecenie, a ewentualną komunikację prowadził z nami tylko wyświetlając tekst na ekranie smartfona, bez czytania go. W niektórych regionach ta opcja jest nowością, a gdzie indziej wydaje się być obecna już od jakiegoś czasu.

Funkcja została odnaleziona w testowej wersji Androida 10 – trafiła do sekcji pomocy dla Asystenta Google. Jest jednak także obecna w moim Huawei Mate 10 Pro, działającym na Androidzie 9.0 Pie.

Reklama

Jak wyłączyć odtwarzanie komunikatów w Asystencie Google?

Najpierw przywołujemy Asystenta Google (przyciskając dłużej przycisk Home lub wypowiadając hasło „OK Google”). Następnie klikamy na ikonce odpowiadającej naszemu profilowi w prawym górnym rogu ekranu. Jeśli jest niewidoczny, pojawi się, gdy przejdziemy do sekcji „Odkrywaj” (pod ikoną kompasu, u dołu ekranu po prawej).

Stamtąd przechodzimy do Ustawień, skąd wybieramy zakładkę Asystenta. Na dole listy znajdzie się pozycja Urządzenia z Asystentem > Telefon. Tam, pod opcją „Generowanie mowy” znajdziemy przełącznik do wyłączania odczytywania tekstu przez Asystenta.

Interesujące jest to, że w wielu wypadkach, opcja ta dostępna jest tylko w szóstej becie Androida 10. Na przykład zauważono ją na smartfonie Google Pixel 2 XL. Mi działa na Huawei Mate 10 Pro z Androidem 9. Być może jakieś znaczenie ma fakt, że na telefonie mam zainstalowaną dodatkowo apkę Asystenta Google ze sklepu Play.

Sprawdźcie, czy u Was Asystent Google może być wyciszony jak u mnie. Być może w naszym regionie funkcja ta jest dostępna już od dawna. Zgodnie z relacjami zza Oceanu, w Stanach Zjednoczonych funkcjonuje ona jako nowość w wersji beta nowego systemu Google. Od jakiegoś czasu głosowego pomocnika daje się też uruchomić na wygaszonym i zablokowanym ekranie. Jak widać, Asystent Google powoli, choć skutecznie, rozwija swoje możliwości.

 

źródło: własne, dzięki Phone Arena