Sprawdziłam, czy i jak Gear S2 działa ze smartfonami spoza listy oficjalnie wspieranych

Gear S2 jest pierwszym zegarkiem Samsunga, który współpracuje ze smartfonami innych firm. Oczywiście nie jest do końca tak, że można go podłączyć do wszystkich urządzeń, bo kompatybilność (przynajmniej ta oficjalna) została ograniczona do wybranych 35 modeli – ich listę znajdziecie na stronie koreańskiego koncernu. Czy to oznacza, że mając sprzęt spoza listy nie będzie można korzystać ze wszystkich dobrodziejstw Gear S2? Poniżej znajdziecie odpowiedź na to pytanie.

Jak się domyślacie, z Galaxy S6 i Galaxy S6 Edge Plus Gear S2 współpracuje aż miło – ze wszystkimi możliwościami, jakie oferuje. Wystarczy włączyć Bluetooth, pobrać aplikację Samsung Gear (jeśli jeszcze jej nie mamy), a następnie sparować zegarek z telefonem. Wszystko trwa dosłownie chwilę, po której możemy się cieszyć wyświetlaniem powiadomień na zegarku i korzystaniem z aplikacji (których, niestety, na Tizen jest wciąż niewiele). Ale na tym skupię się w pełnej i bardzo szczegółowej recenzji Gear S2, która powstanie przy sporym udziale Jakuba. Dziś chciałam Wam jedynie zasygnalizować, że zegarek ten działa z urządzeniami spoza oficjalnej listy. A przy okazji pokazać, jak połączyć ze sobą te produkty.

Gear S2 vs smartfony z oficjalnej listy wspieranych urządzeń

W przypadku smartfonów innych producentów niż Samsunga, ale oficjalnie wspieranych przez Gear S2 (czyli tych z listy dostępnej na stronie koreańskiego koncernu), sprawa jest bardzo prosta. Ze sklepu Google Play pobieramy trzy aplikacje, po których zainstalowaniu zegarek łączy się z telefonem. Następnie trzeba zalogować się na swoje konto Samsung (jeśli nie macie – możecie w tym roku założyć). Nic trudnego.

Potrzebne aplikacje (z linkiem do Google Play) – oczywiście darmowe:

Gear S2 vs smartfony spoza oficjalnej listy wspieranych urządzeń

No dobrze, a co ze sprzętem, którego na oficjalnej liście brak? Pod ręką mam sporo smartfonów, których nazw na próżno tam szukać. Na przykładzie Motoroli Moto X Play, Honora 7 i Umi Emax Mini sprawdziłam czy połączenie zegarka jest możliwe, a jeśli tak – w jaki sposób, bo domyślacie się, że na urządzeniach „niekompatybilnych”, w Google Play wyszukanie menadżera Gear S2 nie przynosi żadnych rezultatów. Ale od czego mamy pliki .apk!

Aby połączyć smartwatch Samsunga z telefonem, który nie widnieje na liście oficjalnie wspieranych, należy pobrać trzy aplikacje w formie .apk, a następnie je zainstalować. Z mojego doświadczenia wynika, że jeżeli przejdziemy ten krok i wszystkie trzy programy uda się zainstalować, Gear S2 będzie działał. Aby udało się nawiązać połączenie pomiędzy zegarkiem a telefonem, na tym drugim należy zainstalować (z plików .apk) przywołane trzy programy (linki do źródeł, z których ja pobierałam): Samsung Gear, Samsung Accesory Service i Gear Plugin. Oczywiście wcześniej należy włączyć w telefonie możliwość instalowania aplikacji z „nieznanych źródeł” – bez tego operacja nie powiedzie się.

Zapytacie pewnie czy funkcjonalność Gear S2 różni się w zależności od tego, czy korzystamy z niego w połączeniu z Samsungiem czy smartfonem innego producenta. Zauważyłam tylko dwie różnice, które w dodatku nie są jakoś szalenie istotne. Pierwszą jest brak możliwości odebrania połączenia bezpośrednio z zegarka (tak czy siak rozmowa odbywa się przez telefon, bo w Gear S2, w przeciwieństwie do Gear S, nie ma głośnika). Drugą z kolei jest brak samsungowej aplikacji e-mail, która w przypadku połączenia ze smartfonem Samsunga wyświetla na zegarku nie tylko powiadomienia o nowych e-mailach, ale także listę wiadomości e-mail znajdujących się w naszej skrzynce, do której możemy przejść w każdej chwili. Aktualizacja: umknął mi jeszcze jeden szczegół: przy sparowaniu ze smartfonami nie-Samsungowymi w sklepie z aplikacjami na zegarek nie znajdziemy płatnych aplikacji – są jedynie te darmowe.

Innych różnic, póki co, nie zauważyłam – bez problemu przychodzą wszelkie powiadomienia o połączeniach i SMS-ach, ale także te z Facebooka, Hangouts, Gmaila, Messengera i Twittera (na wiadomości można odpowiadać z poziomu zegarka), Instagrama. Możemy korzystać też z aplikacji, które mamy zainstalowane, w tym z: odtwarzacza muzycznego, galerii zdjęć, Nike+ Running (pod warunkiem, że mamy aplikację pobraną na telefon), pulsometra, harmonogramu, budzika, pogody, itd. Możemy oczywiście instalować kolejne programy z Samsung Gear Apps. Jeśli chcecie, żebym sprawdziła coś konkretnego, dajcie koniecznie znać w komentarzach.

Gear S2 vs smartfony, które nie spełniają minimalnych wymagań technicznych

Samsung podaje, że Gear S2 jest kompatybilny z urządzeniami działającymi pod kontrolą Androida w wersji 4.4 KitKat lub nowszej, które są wyposażone w co najmniej 1,5GB RAM. A co z telefonami, które nie spełniają tych wymagań? Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym nie spróbowała sparować Gear S2 z urządzeniami, które nie spełniają tych minimalnych wymagań technicznych. Tu jednak, jak się domyślacie, poległam. Próbowałam na dwóch różnych urządzeniach – Asusie Padfone 2 (z Androidem 4.1, wymagany jest 4.4) i myPhone Cube (z 1GB RAM, wymagane: 1,5GB). W obu przypadkach próba zainstalowania aplikacji Samsung Gear z pliku .apk kończyła się fiaskiem (pozostałe dwa programy instalowały się bez problemu). Wydaje mi się jednak, że jeśli ktoś kupuje zegarek za 1500 złotych, to i jego smartfon będzie bardziej „wypasiony”. Inna sprawa, że aktualnie trudno znaleźć urządzenie, nawet z niskiej półki, które by nie działało pod kontrolą Androida w wersji 4.4 lub nowszej i z 1,5GB RAM.

Aplikacja Samsung Gear (ani pozostałe dwie) nie jest dostępna w wersji na iOS, aczkolwiek warto przypomnieć, że od jakiegoś czasu mówi się o tym, że Samsung nie wyklucza możliwości wsparcia dla smartfonów Apple. Z kolei połączenia z BlackBerry nie miałam okazji sprawdzić – z tego, co wiem, Jakub próbował, ale bezskutecznie.

Na koniec jeszcze jedna uwaga – Gear S2 może działać w danej chwili tylko z jednym smartfonem. Zatem jeśli chcecie zmienić telefon i cały czas otrzymywać powiadomienia, musicie zresetować zegarek – a są dwa rodzaje resetów:

  • lekkie resetowanie: pliki multimedialne i dane osobiste zostaną zachowane – z wyjątkiem wszystkich pobranych aplikacji,
  • zerowanie ustawień fabrycznych: wszystkie pobrane aplikacje i informacje osobiste zostaną trwale usunięte.

Mam nadzieję, że tym wpisem nieco przybliżyłam Wam kompatybilność Gear S2 ze smartfonami nie-Samsunga i spoza listy oficjalnie kompatybilnych. Gdybyście jednak mieli jakieś pytania – śmiało!

Na recenzję Gear S2 musicie poczekać do końca tygodnia. Weźmiemy pod lupę obie wersje dostępne w sprzedaży: sportową (którą mam ja) i Classic (którą ma Jakub).

Jeśli są wśród Was użytkownicy Gear S2 – dajcie znać, z jakimi smartfonami połączyliście zegarek i co najbardziej przypadło Wam w nim do gustu (a może coś się nie spodobało?)!