Nie wiesz czy elektryczny Jaguar I-Pace jest dla Ciebie? Ta aplikacja pomoże w podjęciu decyzji

Jaguar przygotował specjalną aplikację na telefony, która analizuje nasz sposób poruszania się samochodem. Informuje przy tym czy jego użytkownik mógłby swobodnie korzystać z elektrycznego modelu I-Pace.

Bezemisyjne pojazdy z roku na rok stają się coraz popularniejsze, a ich liczba na europejskich drogach wciąż rośnie. Nie dziwi zatem, że coraz więcej osób zastanawia się nad kupnem takiego samochodu. W zastanawianiu tym jednak często pojawia się niepewność dotycząca słabo rozwiniętej infrastruktury, niedostatecznej ilości dostępnych stacji ładowania czy niewielkiego zasięgu elektrycznych pojazdów. By rozwiać tego typu wątpliwości brytyjska marka Jaguar opracowała specjalną aplikację Go I-Pace.

Jej głównym założeniem jest zbieranie danych dotyczących korzystania z samochodu i nanoszenia na nie stosownych informacji ukazujących jak w identycznych warunkach sprawdziłby się elektryczny model I-Pace. Dzięki temu użytkownik może przeanalizować przydatność samochodu elektrycznego w swojej okolicy.

Program potrafi m.in. monitorować pokonane przez nas trasy i odpowiednio nanosić je na parametry elektrycznego Jaguara. Pozwala to na dokładne rozplanowanie zużycia akumulatora zarówno podczas krótkich jak i długich wypraw. W ten sposób Go I-Pace zbiera odpowiednie informacje by odpowiedzieć na pytanie, czy zasięg samochodu elektrycznego odpowiada potrzebom użytkownika i jak często musiałby on ładować akumulator. Dodatkowo, dzięki wbudowanej interaktywnej mapie, kierowca może w każdej chwili sprawdzić dostępność pobliskich stacji ładowania, co pozwala ustalić szczegóły dotyczące realnego zasięgu i sytuacji w których musiałby on zatrzymać się w podróży.

Aplikacja Jaguara to nie jedyna taka forma zainteresowania elektomobilnością na rynku. Podobne rozwiązanie o nazwie EQ Ready udostępnił niedawno Mercedes (na iOS i Androida). Poza funkcjami pokrywającymi się z opisanymi powyżej, pozwala ono dodatkowo sporządzać symulacje dla różnych modeli niemieckiej marki. Może więc podpowiedzieć, czy w danym przypadku lepszy będzie pojazd całkowicie elektryczny, czy może z hybrydowym napędem plug-in.

Czy tego typu rozwiązania mogą faktycznie przekonać do kupna samochodu elektrycznego? Na obecną chwilę stanowią one raczej formę zainteresowania tematem niż faktycznie rzetelnej informacji. Mimo to, jeśli planujemy w przyszłości podobny zakup, warto zastanowić się nad tego tupu aplikacjami. Zarówno Go I-Pace jak i EQ Ready są dostępne za darmo w Apple App Store i Google Play.

źródło: Jaguar