(fot. Jaguar)

Kierownica Jaguara z nietypowym sposobem przekazywania komunikatów

Jak skutecznie wysłać powiadomienie do kierowcy? Można wykorzystać sygnał dźwiękowy, graficzny komunikat (np. między zegarami lub na ekranie HUD) albo kierownicę. Nowe rozwiązanie proponowane przez Jaguara stawia na ostatnią z trzech ww. opcji.

Pomysł na użycie kierownicy nie jest niczym nowym. Producenci już od dłuższego czasu wykorzystują wibracje, które przykładowo komunikują kierowcy przekroczenie pasa ruchu. Ponadto, podczas korzystania z aktywnego tempomatu z włączoną funkcją utrzymywania toru jazdy, można w wybranych autach poczuć delikatny opór na kierownicy w momencie próby przekroczenia linii bez włączonego kierunkowskazu.

Kierownica Jaguar zrobi się ciepła lub zimna. Nie chodzi o zwykłą funkcję podgrzewania

Jaguar postawił na inne podejście do komunikatów z użyciem kierownicy. Producent zamierza zwracać uwagę kierowcy za pomocą zmiany temperatury. Celem jest przekazanie ważnej informacji, a także zwiększenie bezpieczeństwa.

Kierownica została stworzona we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu w Glasgow. Zależnie od sytuacji, wybrane miejsca na kierownicy mogą szybko nagrzać się lub schłodzić. Oczywiście zmiana nie będzie duża – różnica ma wynosić do 6°C. Jaguar zaznacza, że w ustawieniach pojawi się opcja konfiguracji zakresu zmian temperatury.

Klasyczne lusterka to przeżytek? Honda stawia na kamery i wyświetlacze

Komunikaty mają być wysyłane w wielu sytuacjach. Jaguar podaje, że opracowany system w warunkach ograniczonej widoczności zapewni informację o zbliżającym się skrzyżowaniu lub skręcie w lewo bądź prawo, gdy korzystamy z wbudowanej nawigacji. Kierownica może być również wykorzystana do prostszych komunikatów, jak zbliżający się koniec paliwa. Wówczas mogłaby ona zastąpić pozostałe metody informowania, jak na przykład sygnał dźwiękowy.

Trudno teraz ocenić, czy system proponowany przez Jaguara faktycznie się sprawdzi. Nie brakuje jednak głosów, że należy go traktować tylko jako ciekawostkę czy raczej dodatek do już obecnych komunikatów. W końcu dobrze widoczna kontrolka między zegarami, a tym bardziej na ekranie HUD lub głośny sygnał powinien skuteczniej zwrócić uwagę kierowcy.

Polecamy również:

Jaguar Land Rover chce płacić kierowcom w kryptowalucie za udostępnianie danych

źródło: Jaguar, Engadget