(fot. Tabletowo.pl)

iOS jak Android może osobno dostawać poprawki zabezpieczeń

W ostatnich tygodniach internet zalewany jest informacjami na temat zmian, jakie czekają na użytkowników w nowej wersji systemu iOS 14.5. Za sprawą analizy kodu źródłowego wersji beta aktualizacji, dowiedzieliśmy się, że Apple rozważa wydawanie poprawek bezpieczeństwa osobno, a nie razem z pełną paczką zmian i udoskonaleń.

Reklama

Aktualizacja iOS 14.5 coraz bliżej

Zapewne większość posiadaczy smartfonów od Apple już ostrzy sobie zęby na nowości, jakie szykuje dla nich gigant z Cupertino. Najnowsza wersja systemu, oznaczona numerem 14.5, zapowiada się bardzo ciekawie, a ilość zmian i nowości tylko potęguje poziom zainteresowania. Zmiany w aplikacji do słuchania muzyki, powrót picture in picture na YouTube, czy też nowe funkcje w mapach Apple to tylko cześć z zaplanowanych nowości. Zapowiadana aktualizacja ma być do tej pory największym pakietem zmian do iOS w wersji 14.

Apple wydzieli poprawki bezpieczeństwa?

W trakcie analizy kodu źródłowego wersji testowej aktualizacji iOS 14.5, serwis 9to9Mac odkrył, że Apple planuje wprowadzić poważne zmiany w dystrybucji nowych wersji systemu. Wszystko wskazuje na to, że niedługo użytkownicy będą mogli pobierać poprawki bezpieczeństwa oddzielnie, a nie razem z aktualizacjami całego systemu.

Zmiana ta ma wpłynąć korzystnie na bezpieczeństwo, w szczególności tych, którym nieprędko do instalacji najnowszych wersji systemu. Być może Apple zdecyduje się także udostępniać poprawki bezpieczeństwa starszym urządzeniom. Przykładowo osoba posiadająca starszego iPhone’a, działającego pod kontrolą systemu iOS 13, potencjalnie mogłaby pobrać poprawki bezpieczeństwa, które zawierała w sobie aktualizacja do iOS 14.

Beta 14.5 iOS - samodzielne poprawki bezpieczeństwa - Update/Akutalizacja (fot. 9to5Mac)
Prawdopodobnie już niedługo aktualizacje zabezpieczeń użytkownicy pobiorą osobno (fot. 9to5Mac)

Istnieje dość spora grupa użytkowników iPhone’ów i iPadów, którzy preferują starsze wersje systemu, obawiając się o potencjalny spadek wydajności czy gorsze wyniki pracy na jednym ładowaniu baterii. Są też osoby, które po prostu preferują starsze i dobrze im znane zestawy funkcji oferowane przez posiadany sprzęt. Takie zachowania mogą jednak przekładać się negatywnie na bezpieczeństwo ekosystemu Apple, gdyż do tej pory poprawki bezpieczeństwa były pakowane razem z nowymi wersjami iOS.

Wydzielenie poprawek bezpieczeństwa jako samodzielny plik do pobrania jest metodą znaną z systemu macOS oraz Android. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo trafi także do iPhone’ów i iPadów. Czy w rzeczywistości tak się stanie? Powinniśmy się o tym przekonać za moment, gdyż premiera iOS 14.5 zbliża się wielkimi krokami. Pełna aktualizacja powinna być dostępna do końca marca 2021.